ZIELONE ŚWIĄTKI W SKANSENIE. „Chodzenie z królewną”, czy „Wodzenie kusta” – obrzędy towarzyszące kiedyś Zielonym Świątkom, dziś już zapomniane, jak co roku można będzie podziwiać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Festyn etnograficzny związany z obchodami tego ludowego święta organizujemy po raz jedenasty. W tym roku – 9 czerwca, w godzinach 11.00 – 17.00. więcej

 

Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego ale tradycja radowania się wiosną, odrodzoną po zimie przyrodą, sięga czasów przedchrześcijańskich. Najbardziej charakterystyczny zielonoświątkowy zwyczaj to strojenie domów i budynków gospodarskich zielonymi gałązkami. Ludzie zatykali je w strzechę, czy ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucali gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, które  Słowianie uznawali za święte, mieszkańcy wsi ustawiali przy drzwiach, a wewnątrz domów ozdabiali okna, obrazy i ikony. Czasem do dekoracji używali tataraku ze względu na jego aromatyczny zapach.
Nadejście wiosny to możliwość wypasu bydła na łąkach po zimowej przerwie. Stąd zielonoświątkowy zwyczaj pędzenia przez wieś zwierząt przystrojonych wiankami z brzozy i polnych kwiatów. „Chodzenie z królewną” czy „Wodzenie kusta” to obrzędy mające zapewnić gospodarzom urodzaj. Królewna, którą we wsiach białoruskich zastąpił kust, to młoda dziewczyna w wieńcu na głowie, często przystrojona wstążkami ikwiatami. Uroczyste obchodzenie z nią pól miało chronić uprawy przed działaniem złych mocy, podobnie jak ogniska, które w czasie Zielonych Świątek palili mieszkańcy podlaskich wsi.
9 czerwca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie poczuć niezwykłą atmosferę tego święta. Zespoły ludowe odtworzą na terenie skansenu zielonoświątkowe zwyczaje: „Chodzenie z królewną” i „Wodzenie Kusta”. Pierwszy zaprezentują grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego, drugi – zespół Żemerwa z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne z całego województwa podlaskiego, część z nich – w ramach Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca, którego współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Ich prezentacjom będzie towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego, pokazy ludowego rzemiosła, degustacja i sprzedaż potraw regionalnych.

 

Program:

11.00-11.30 – Zespół Grabowianie (Grabowo)
11.30-12.00 – obrzęd „Wodzenie kusta”
12.00-14.30 – Wojewódzki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca
14.30-15.10 – obrzęd „Chodzenie z Królewną”
15.10-15.40 – Grupa Dziecięca ZPiT Kurpie Zielone (Białystok)
15.40-16.00 – ogłoszenie wyników Wojewódzkiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Pieśni i Tańca
16.00-17.00 – Zespół Klekociaki (Boćki)

 

Zielone Świątki w Skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
9 czerwca 2019 r.
godz. 11.00-17.00
wstęp – 3 zł

 

 

 

 


ZADANIA INWENTARYZATORA. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza zainteresowanych tematem muzealników na szkolenie z zakresu podstawowych zadań inwentaryzatora pt. „Nabywanie – ewidencjonowanie – (re)inwentaryzowanie zbiorów”. Poprowadzą je pracownicy ważnych instytucji kultury z całej Polski, między innymi: Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Zamku Królewskiego w Warszawie czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Termin szkolenia: 14 czerwca 2019 r., godz. 9.00-17.00.więcej

Szkolenie organizowane jest we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Inwentaryzatorów Muzealnych. Jednym z zadań statutowych powstałej trzy lata temu organizacji jest kształtowanie, wzmacnianie i utrwalanie kompetencji zawodowych inwentaryzatorów poprzez wspieranie ich rozwoju zawodowego. Szkolenia odbywają się regularnie w różnych regionach Polski. Tym razem zapraszamy przede wszystkim pracowników muzeów z północno-wschodniej Polski, województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a w przypadku wolnych miejsc – również dla członków PSIM z innych regionów.
Miejscem wykładów i dyskusji będzie dwór z Bobry Wielkiej na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Organizatorzy zaplanowali trzy, następujące po sobie, bloki tematyczne zawarte w tytule szkolenia: nabywanie, ewidencjonowanie i  inwentaryzacja zbiorów muzealnych. Spotkanie zakończy zwiedzanie kuratorskie wystaw stałych: wnętrza dworskie i Sztuka Ludowa Podlasia.

program szkolenia

formularz zgłoszeniowy

 

 


RODZINNA NIEDZIELA – DZIEŃ MATKI. Zapraszamy wszystkie mamy, oczywiście razem z dziećmi, na Rodzinną Niedzielę w Skansenie, 26 maja 2019 r. o godz. 12.00. Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie wnętrz zabytkowej chałupy. W trakcie opowiemy o meblu, który już wyszedł z użycia, chociaż kiedyś wydawał się niezbędny, o skrzyni wiannej. Część warsztatową poświęcimy na zdobienie drewnianych szkatułek.  więcej

 

Skrzynia wianna to sprzęt, w którym panna młoda przewoziła swój, zgromadzony wcześniej posag czyli wiano, do nowego domu. W zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej mamy takich skrzyń ponad trzydzieści. Kiedyś trudno było wyobrazić sobie bez nich wnętrza wiejskich chałup. Często matki przekazywały je córkom i ta sama skrzynia przydawała się kilku pokoleniom młodych mężatek. Skrzynie wianne były zwykle bogato zdobione, najczęściej motywami kwiatowymi.
W trakcie opowieści warto przyjrzeć się skrzyniom uważnie, przyda się to podczas części warsztatowej. Dla każdej z rodzin przygotujemy drewnianą szkatułkę, którą można będzie własnoręcznie ozdobić i zabrać do domu.
Tych, którzy po zajęciach mają ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu, zachęcamy do zabrania ze sobą prowiantu. Będzie na nich czekało rozpalone ognisko.

Rodzinna Niedziela w Skansenie – Dzień Matki
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
termin: 26 maja (niedziela)
Godz.: 12.00
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł/os.
Dojazd: BKM linia 102 (przystanek Zajazd)
Zapisy: tel.: 509 336 816  (liczba miejsc ograniczona)

 

 

 

 

 


PIKNIK POD GRUSZĄ. W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku, w godzinach 9.00-14.00 Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia, których tematem będzie życie mieszkańców podlaskich miast i wsi, położonych nad brzegami rzek. Pokażemy wystawę zatytułowaną „Dolinami rzek”, opowiemy o prezentowanych na niej eksponatach. Podczas części warsztatowej uczestnicy spróbują swoich sił w plecionkarstwie i sami zrobią ozdobne, drewniane breloczki. więcej

Na wystawie „Dolinami rzek” znajdziemy wszystko, czego potrzebowali przed laty mieszkańcy nadrzecznych miejscowości, żeby uczynić z wody źródło utrzymania. Są tam zabytkowe łodzie i czółna, a także narzędzia używane do połowu ryb, których nazwy są już, dla większości z nas, nie do rozszyfrowania. Na przykład wiersze. Niewielu jest takich, którzy wiedzą, że to nie tylko poezje czy linijki tekstu, ale też wiklinowe pułapki, w które wpadają leszcze, liny i karasie. Żaki, ościenie, różne rodzaje sieci, wszystkie te przedmioty będzie można nie tylko zobaczyć, ale też poznać ich historię i zastosowanie.

Zwiedzaniu wystawy będzie towarzyszył pokaz wyplatania narzędzi rybackich. Zygmunt Skubich, twórca ludowy z okolic Goniądza, plecionkarstwem zajmuje się od lat. Oprócz tradycyjnych narzędzi do połowu ryb, potrafi wyczarować z wikliny kosze i naczynia w przeróżnych kształtach. Uczestnicy „Pikniku pod Gruszą” będą mogli podziwiać jego kunszt i spróbować swoich sił w tym rzemiośle.

Na tym nie koniec części warsztatowej. Pamiątką z tegorocznego „Pikniku pod Gruszą” będzie własnoręcznie zrobiony, drewniany breloczek z wzorem nawiązującym do tematu zajęć.

„Piknik pod Gruszą” to cykliczna impreza edukacyjna dla grup zorganizowanych. Co roku odbywa się na początku czerwca, tuż po Międzynarodowym Dniu Dziecka. Młodzi uczestnicy poznają dawne zawody i zwyczaje, spędzają czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu zabytkowych chałup. Na chętnych czeka rozpalone ognisko (prowiant we własnym zakresie).

„Piknik pod Gruszą”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 3-7 czerwca 2019 r.
Godz.: 9.00-14.00
Koszt: 15 /os., z Kartą Dużej Rodziny – 50 % zniżki ( 7,50/os.)
Zapisy – tel.: 509-336-816,
e-mail: edukacja@pmkl.pl 

 

 

 

 


TAJEMNICE MODRZEWIOWEGO DWORU. Jakie tajemnice kryje dwustuletni dwór z Bobry Wielkiej? Ci, którzy chcieli je zbadać, wybrali się 18 maja do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i spędzić tam wieczór. Termin nie był przypadkowy. 18 maja to dzień, w którym instytucje kultury w całej Europie organizują u siebie Noc Muzeów. Modrzewiowy dwór czekał na zwiedzających od godz. 19.00 do 22.00. więcej


 

Ta noc była niepowtarzalną okazją, by poznać fascynującą historię dworu z Bobry Wielkiej. Chcieliśmy pokazać ją w przystępny i atrakcyjny sposób, dlatego, zamiast klasycznego wykładu, można było posłuchać literackiej opowieści o dawnych mieszkańcach, spisanej piórem Wandy Miłaszewskiej. Pisarka była w Bobrze Wielkiej częstym gościem. Znała losy tego pięknego budynku. Wiedziała, kim byli kolejni właściciele majątku, czym się trudnili, kto ich odwiedzał (a nierzadko były to ważne osobistości świata polityki czy kultury). Miłaszewska znała też legendy związane z tym miejscem. Jedną z nich (mrożącą krew w żyłach) przytoczyła w swojej powieści „Święty wiąz”, której fragmenty zabrzmiały w trakcie Nocy Muzeów, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

W przeszłość przeniosła zwiedzających także wystawa na parterze budynku. Mamy tam wnętrza dworskie urządzone tak, jak za czasów ostatnich właścicieli dworu z Bobry Wielkiej, rodziny Tomaszewskich. Meble, naczynia, czy pamiątki, to przedmioty z początku dwudziestego stulecia. Są wśród nich i takie (chociaż nie zachowało się ich wiele), które zdobiły te same wnętrza przed laty. Wiemy o tym dzięki Irenie Tomaszewskiej, która mieszkała w nich do drugiej wojny światowej. Po wojnie ostatnia właścicielka majątku z Bobry Wielkiej osiadła na drugim końcu Polski. W tym roku skończy 100 lat. Podczas Nocy Muzeów można było napisać do niej, na starym papierze, list z życzeniami, a jeśli ktoś nie pił nigdy wcześniej herbaty z samowara, którą Irena Tomaszewska, z całą pewnością, serwowała swoim gościom, mógł się przekonać, jak smakuje.

Modrzewiowy dwór trafił do skansenu ponad trzydzieści lat temu. Dzięki temu nie podzielił smutnego losu wielu podobnych obiektów, które dawno zniknęły z krajobrazu Białostocczyzny. Jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie skansenu. Dzięki projektowi: „Remont dworu z Bobry Wielkiej wraz z zagospodarowaniem wnętrz na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej”, zrealizowanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, zyskał nowe życie. Zupełnie inne. Jego wnętrza, od piwnic po poddasze, wypełniają zabytkowe przedmioty. Do kogo należały? Jaka jest ich historia? Dwór z Bobry wielkiej wciąż kryje wiele tajemnic znanych tylko nielicznym! Ciekawscy poznali część z nich 18 maja 2019 r. podczas Nocy Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

 

 

 

 

 

 

 

 


MIASTECZKO FUNDUSZY EUROPEJSKICH. Świętuj z nami 15 lat w Unii! Gry, zabawy, konkursy, występy i przepyszny tort. Takie atrakcje czekały na wszystkich, którzy przyszli 12 maja br. na piknik rodzinny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.  więcej


 

 

 

Okazją była 15. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i VI edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich, podczas których promowane były projekty, jakie udało się zrealizować z pomocy unijnej, w tym dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podlaskiego.
Ten dzień, czyli 12 maja warto było zarezerwować w kalendarzu. Miasteczko Funduszy Europejskich stało się gwarancją świetnej zabawy. Każdy znalazł coś dla siebie.
Mnóstwo atrakcji czekało na scenie. W konkursach o tematyce unijnej do wygrania były atrakcyjne nagrody. Wystąpił kabaret „Szpilka” i chór dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, zaśpiewali i zatańczyli również stypendyści Marszałka Województwa Podlaskiego.

Sztuczki cyrkowe, dmuchańce i turniej piłkarski

Specjalne zabawy przygotowano dla dzieci, a o ich dobry humor zadbali animatorzy. Na maluchy czekały: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, pokazy i nauka sztuczek cyrkowych, zabawy z bańkami mydlanymi, kącik plastyczny, kącik gier i zabaw, zabawy sprawnościowe i szaleństwa na „dmuchańcach”.
Można też było wejść do pięciowymiarowej kapsuły Green Velo, która zapewniła wrażenia jak podczas prawdziwej przejażdżki rowerem. Rozegrany został turniej piłkarski, a chętni zrobili sobie zdjęcie w fotobudce. Można było wziąć udział w biegu, w wielkich, dmuchanych, przezroczystych kulach (bumper skill), przeciąganiu liny czy wyścigach w workach. Kolejne punkty imprezy, w których warto było uczestniczyć, to warsztaty garncarskie, kowalstwa, zdobienia pierników czy …robienia lizaków.
Dzięki współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego można było skorzystać ze specjalnych gogli, które prezentują wpływ zmęczenia, alkoholu i innych substancji odurzających na koncentrację i percepcję człowieka, porozmawiać z egzaminatorami WORD czy wsiąść do samochodu egzaminacyjnego, aby „oswoić” stres.

Stoiska beneficjentów

Służby ratownicze i mundurowe pokazały, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy, oznakowały rowery, zaprezentowały pojazdy i wyposażenie.
Interesujących rzeczy można było się dowiedzieć na stoiskach beneficjentów Funduszy Europejskich, m.in. Białostockiego Centrum Onkologii, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wodociągów Białostockich, Nadleśnictwa Czarna Białostocka. W namiocie Wojewódzkiego Urzędu Pracy można było uzyskać poradę trychologa (specjalisty od włosów), dietetyka.
Na miejscu można było też uzyskać informację na temat możliwości skorzystania z pomocy unijnej. Pracownicy  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Białymstoku, Regionalnego Punktu Kontaktowego Programu Litwa-Polska i Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku chętnie odpowiadali na pytania.

Tort dla wszystkich

To nie koniec atrakcji. Wszystkich, którzy przyjechali 12 maja do Miasteczka Funduszy Europejskich, zaprosiliśmy na pyszny tort!
Piknik trwał pięć godzin. Organizatorzy to Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Wojewódzki Urząd Pracy.

Więcej na stronie internetowej

Piknik to zaledwie jedna z atrakcji VI edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, która odbywały się 10-12 maja w całym kraju, w tym oczywiście w naszym regionie. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.dniotwarte.eu, na której można znaleźć informacje o wszystkich imprezach w województwie podlaskim i całym kraju.

Źródło: Wrota Podlasia

 

 

 

 

 

PLAN MIASTECZKA

PROGRAM IMPREZY

 

 

 

 

 

 

 

 

 


OCHRONA TRADYCJI to cel, który przyświeca organizatorom Konkursu na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim. W tym roku, po raz piętnasty właściciele takich budynków mogą się zgłaszać do udziału w konkursie. Ogłoszenie wyników – w listopadzie.więcej

 

 

Konkurs organizują Muzeum Rolnictwa im Krzysztof Kluka w Ciechanowcu i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Patronami są Generalny Konserwator Zabytków i portal Wrota Podlasia. Co roku zgłoszone do konkursu obiekty ocenia jury, w skład którego wchodzą fachowcy w dziedzinie zabytkowej architektury, między innymi dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Sprawdzają czy stan zachowania obiektu jest zgodny z tradycją regionalnego budownictwa wiejskiego.
Przez czternaście lat trwania konkursu organizatorom udało się obejrzeć i sfotografować niemal sto zabytkowych budynków, w wielu miejscowościach województwa podlaskiego. Najpiękniejsze przyniosły właścicielom nagrody i wyróżnienia. Dzięki nim jest szansa, że pięknem wiejskiego krajobrazu województwa podlaskiego będą się cieszyć przyszłe pokolenia.

regulamin konkursu 2019

druk zgłoszenia

wiadczenie do zgłoszenia

 

 

 

 

 

 


RODZINNA NIEDZIELA – PISANKI, to kolejna w tym roku propozycja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na spędzenie miłych, przedświątecznych chwil z najbliższymi. Tym razem można było zobaczyć jak powstają pisanki i, pod kierunkiem twórczyni ludowej Krystyny Krahel, nauczyć się zdobić jajka przy pomocy rozgrzanego wosku i szpilki. więcej

 

 

Technika pisania jaj rozgrzanym woskiem to technika batikowa. W okolicach Lipska nad Biebrzą, skąd pochodzi Krystyna Krahel, wosk nanosi się na skorupkę jajka patyczkiem z wbitą w jeden koniec szpileczką. Dzięki temu prostemu narzędziu uzyskuje się łezki, z których powstają kompozycje przypominające słońca albo motywy roślinne. Jajko zanurza się w farbie, później ściera się wosk. Powtarzając tę czynność wielokrotnie można tworzyć wielobarwne wzory na jednolitym, ciemnym tle.
Krystyna Krahel nauczyła się zdobić jajka tą techniką już w dzieciństwie. Od lat, przed każdą Wielkanocą tworzy kilkaset pisanek, zarówno na pełnych jajkach, do których wykorzystuje naturalne barwniki z kory olchowej i łusek cebuli, jak też wydmuszek malowanych barwnikami syntetycznymi. Chętnie przekazuje swoje umiejętności. W tym roku zagościła w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na dłużej. Prowadzi warsztaty pisankarskie również podczas „Kraszanek w Skansenie” – warsztatów dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli.

Rodzinna Niedziela – Pisanki
Podlaskie Muzeum Kultury ludowej
termin: niedziela, 14 kwietnia 2019 r.
godz.: 12.00
koszt: 10 zł/os.
czas trwania: ok. 60 min.
rezerwacje: tel. 509 336 816

 

 

 

 

 

 

 

 


POWIĘKSZANIE ZBIORÓW jest jednym z najważniejszych i najprzyjemniejszych zajęć każdego muzealnika. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej kilka razy w roku zbiera się komisja, by wybrać przedmioty, które mieszkańcy województwa podlaskiego zdecydowali się sprzedać lub podarować do kolekcji. Pierwsze w tym roku spotkanie było wyjątkowo owocne. Zbiory zasili ponad sto nowych eksponatów, wśród nich rzeźby Dionizego Purty i Henryka Kulikowskiego, ceramika Mirosława Piechowskiego, tkaniny. więcej

Dionizy Purta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rzeźbiarzy ludowych w województwie podlaskim. Od kilkudziesięciu lat tworzy swoje prace z taką samą, dziecięcą wrażliwością, bawiąc się nadawaniem kawałkom drewna wymyślnych kształtów i żywych barw. Mamy tych rzeźb w swojej kolekcji ponad setkę. Przybyły cztery, w tym dwa ptaki. Są jedyne w swoim rodzaju. Ich gatunków nie nazwie nawet najlepszy ornitolog.
Co innego – ptaki Henryka Kulikowskiego, zmarłego przed kilkoma laty rzeźbiarza ludowego z Moniek. Do zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej trafiło kilka jego ptasich rzeźb, w tym cyraneczka, drop i bąk, odwzorowane z precyzją godną uważnego obserwatora przyrody.
Po ostatnich zakupach bogatsza będzie nie tylko kolekcja rzeźby ludowej ale też ceramiki. To między innymi prace Mirosława Piechowskiego, garncarza z Czarnej Wsi Kościelnej. Do zbiorów trafiło kilkanaście naczyń wykonanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku: dzbanki, buńki, szabasówki, ładyszki. Wieś, w której mieszka i tworzy autor tych prac słynie z garncarstwa. Do dziś działa w niej kilka pracowni, w których powstają ręcznie toczone na kole, wypalane w piecach gliniane naczynia. Zachowała się tam tradycja wytwarzania tak zwanej ceramiki siwej. To technologia znana od starożytności, polegająca na wypalaniu gliny w piecach pozbawionych dostępu powietrza.
Kolejne nowe nabytki, o których koniecznie trzeba wspomnieć, to tkaniny. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma ich imponującą kolekcję, samych dywanów dwuosnowowych – prawie siedemset. Tym razem, oprócz takich właśnie, do zbiorów trafiły szmaciane chodniki, tkaniny wielonicielnicowe i tkanina broszowana z bogatą wielobarwną dekoracją kwiatową.
Przy wyborze przedmiotów, które mają stać się eksponatami, muzealnicy nie mogą kierować się  wyłącznie własnymi upodobaniami. Wartość zabytku to, między innymi, jego historia, stan zachowania, a w przypadku sztuki ludowej – walory artystyczne. Zbiory Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej liczą ponad trzydzieści trzy tysiące zabytków. Dzięki mieszkańcom regionu, którzy potrafią dostrzec piękno starych przedmiotów i chcą je zachować dla przyszłych pokoleń, kolekcja stale się powiększa.

 

 

 


PALMY WIELKANOCNE – RODZINNA NIEDZIELA. Zamiast kupować gotową palmę, może warto zrobić ją własnoręcznie, spędzając czas z rodziną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej? Taka okazja zdarzyła się w niedzielę (7 kwietnia o godz. 12.00). Warsztaty poprowadziła Teresa Szuszko, rodowita Kurpianka, dlatego powstały palmy wielkanocne charakterystyczne dla tego regionu, zdobione kwiatami z bibuły. więcej

 

Palmy kurpiowskie to te najbardziej kolorowe. Bogactwo żywych barw, którymi wyróżniają się wśród palm z różnych regionów Polski zawdzięczają kwiatom z bibuły. Teresa Szuszko jest mistrzynią w ich wykonywaniu, zajmuje się tym od dzieciństwa. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można było nie tylko zobaczyć jak robi to mistrzyni, ale też spróbować swoich sił w zwijaniu kawałków bibuły tak, by powstały z nich kwiaty potrzebne do zdobienia palm. Bo przecież bez nich trudno sobie wyobrazić przygotowania do Wielkanocy. To jeden z symboli świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wspomnienie tłumów witających gałązkami palmowymi wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa.
Święcenie palm w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień ma w Polsce kilkuwiekową tradycję. To zwyczaj wciąż żywy, chociaż większość z nas zastępuje palmy zrobione własnoręcznie gotowymi i traktuje je często jako element dekoracyjny towarzyszący świętom. Dawniej było inaczej. Ludzie przypisywali palmom magiczną moc. Postawione w oknie miały chronić domy przed uderzeniem pioruna, umieszczone za świętym obrazem – zapewniać domownikom zdrowie i dobrobyt. „Rodzinna Niedziela w Skansenie” stała się okazją, by przypomnieć sobie ludowe tradycje i spędzić czas z najbliższymi.

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Palmy Wielkanocne”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 7 kwietnia 2019 r., godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min.
Ognisko dla chętnych (prowiant własny)
Zapisy: 509 336 816

 

 

 

 

 

 

 

 


„KRASZANKI W SKANSENIE” to jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co roku przed Świętami Wielkanocnymi zapraszamy na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. W tym roku proponujemy uczestnikom między innymi warsztaty pisankarskie i pokaz wypiekania „busłowych łap”. Ruszamy 8 kwietnia. więcej

 

 

Warsztaty pisankarskie poprowadzi w tym roku Krystyna Krahel, twórczyni ludowa pochodząca z okolic Lipska. Sztuki zdobienia jaj metodą batikową nauczyła się w dzieciństwie, od swojej babci Rozalii Jasińskiej. Od niej przejęła tradycyjne wzory i nazwy motywów zdobniczych. Przed każdą Wielkanocą tworzy kilkaset pisanek, zarówno na pełnych jajkach, do których oprócz wosku wykorzystuje naturalne barwniki z kory olchowej i łusek cebuli, jak też wydmuszek malowanych barwnikami syntetycznymi. Od lat przekazuje swoje umiejętności młodszemu pokoleniu podczas warsztatów, a jej pisanki mają w swoich zbiorach muzea i prywatni kolekcjonerzy w całej Polsce.
Bez warsztatów pisankarskich trudno sobie wyobrazić „Kraszanki w skansenie” ale, jak zwykle, nie będzie to jedyna atrakcja. W tym roku zamierzamy przypomnieć uczestnikom wiosenny zwyczaj wypiekania „busłowych łap”. Busłowych czyli bocianich, bo busioł to gwarowe określenie bociana. Busłowe łapy to drożdżowe bułki, nietrudno się domyślić, w jakim kształcie. Z czego i jak się je wypieka pokaże Walentyna Marcinowicz z Krasnej Wsi.
Wszyscy ci, którzy wezmą udział w „Kraszankach w Skansenie” dowiedzą się, co dawniej ludzie wkładali do wielkanocnych koszyków i jakie potrawy musiały koniecznie znaleźć się na stole podczas śniadania w pierwszy dzień świąt. Oprócz solidnej porcji wiedzy o tradycjach wielkanocnych na Podlasiu uczestnicy zabiorą ze sobą do domu pisanki i własnoręcznie pomalowane w czasie warsztatów gipsowe baranki.

Po zakończeniu zajęć wszystkich chętnych zapraszamy do zakupu pamiątek oraz wzięcia udziału w ognisku (prowiant we własnym zakresie).

Kraszanki w Skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 8 – 16 kwietnia 2019 r.
Godz.: 9.00 – 14.00
Koszt udziału: 18 zł/os. (Karta Dużej Rodziny – 50% zniżki).
Zajęcia skierowane są do grup zorganizowanych.
Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 07.30 – 15.00
pod numerami telefonów: (85) 74 36 082 wew. 24 i 509 336 816.
Dojazd: BKM: linia 102 (przystanek Zajazd)

 

 

 

 

 

 

 

 


„KOTŁY NA GOŚCIŃCU LITEWSKIM” i „Poka” to dwa nowe wydawnictwa Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Autorów mieliśmy przyjemność gościć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 21 marca 2019 r. Pierwsza z tych książek, monografia wsi, jest wspólnym dziełem Jana Minkiewicza i Włodzimierza Kiryluka, drugą, będącą tomikiem poezji, napisała Zoja Saczko. więcej

 

„Kotły na Gościńcu Litewskim” to monografia, jakiej monografii mogłoby pozazdrościć Kotłom wiele podlaskich miast. Na niemal czterystu stronach opisuje historię tego miejsca od czasów, z których pochodzą najstarsze ślady osadnictwa po współczesność. To opowieść o losach prawosławnych mieszkańców wsi, ich życiu (codziennym i odświętnym) z wielką historią w tle.
Autorami pracy pod redakcją Doroteusza Fionika, założyciela Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach są Jan Minkiewicz i Włodzimierz Kiryluk. Obaj wywodzą się z Kotłów. „Nasza mała ojczyzna to wieś Kotły, Biała i Orlanka, tworzące jedno sołectwo Kotły. W niniejszym opracowaniu, w szerszym kontekście historycznym staraliśmy się pokazać jej niepowtarzalność, a także wielowątkowość tradycji społeczno-kulturowych. Opisywane tu historie osób i rodzin mogłyby bez wątpienia posłużyć do stworzenia niejednego filmu czy powieści” – pisze we wstępie Jan Minkiewicz.
Zadziwia nie tylko bogactwo tych historii, z których najstarsze przenoszą nas w osiemnasty wiek, ale też liczba ilustrujących je fotografii. Widzimy na nich mężczyzn w mundurach, portrety nowożeńców, rodziny podczas ważnych świąt, albo pracy w gospodarstwie. Ich życie to, w wielu momentach historii, zmaganie się z nawałnicami, które nie omijały tego zakątka świata. Z książki dowiadujemy się, jaki wspływ na losy mieszkańców tej białoruskiej wsi miały: pierwsza wojna światowa i bieżeństwo, rewolucja październikowa, wojna polsko-bolszewicka, czy druga wojna światowa, jakie były w różnych momentach historii ich relacje z Polakami, Niemcami, Żydami, czy Rosjanami.
Leżące na polsko-białoruskim pograniczu Kotły to wieś w powiecie bielskim. Książka im poświęcona jest skarbnicą wiedzy o tej miejscowości, ale znajdziemy w niej wiele cennych informacji na temat całej okolicy – historii tutejszych parafii, cerkwi, czy miejsc kultu religijnego.
„Kotły na Gościńcu Litewskim” to praca nie tylko wymagająca trwającej wiele miesięcy dokumentacji, ale też napisana pięknym,  literackim językiem. Wzbudza szacunek tym większy, że autorzy nie są ani zawodowymi historykami, ani pisarzami. Są po prostu miłośnikami rodzinnej miejscowości. Włodzimierz Kiryluk, który urodził się w Kotłach ponad 90 lat temu pisze tak: „Należę do tych nielicznych, starszych mieszkańców wsi, pamiętających ludzi, którzy żyli we wsi Kotły jeszcze w XIX w. Dlatego chciałbym, wraz z młodszym kolegą, opowiedzieć o wielkiej historii i tradycji naszej małej ojczyzny.”
Podczas promocji w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie po raz pierwszy od dnia wydania spotkać obydwu autorów monografii a także Zoję Saczko, autorkę tomiku wierszy „Poka”, kolejnego nowego wydawnictwa Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Zapraszamy!

Promocja książek „Kotły na Gościńcu Litewskim” i „Poka”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (dwór z Bobry Wielkiej)
czwartek 21 marca godz. 17.00

 

 

 

 

 

 


PTASIE DOMKI Na początku zimy pomagaliśmy dokarmiać ptaki, u progu wiosny budujemy im domki. Sezon lęgowy większości gatunków żyjących w Polsce przypada na jeden z wiosennych miesięcy, więc budki, które powstały podczas Rodzinnej Niedzieli w Skansenie (10 marca, o godz. 12.00) mogą się przydać jeszcze w tym roku. więcej

 

 

Tak, jak podczas poprzedniego spotkania w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej poświęconego ptakom, na uczestników czekali nasi sokolnicy i materiały, z których każda rodzina samodzielnie zbudowała budkę lęgową.
Od specjalistów z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia można się było dowiedzieć między innymi: w jakich miejscach najlepiej zawieszać budki, jak je mocować, w jaki sposób zabezpieczać ptasie domki przed drapieżnikami, których łupem mogą paść pisklęta.  Sokolnicy opowiedzieli również o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków: o poszukiwaniu partnera i zalotach, o tym, z czego ptaki budują gniazda, jak wychowują młode.
Na początku lutego budowaliśmy w skansenie karmniki. Tym razem każda z rodzin otrzymała zestaw drewnianych elementów, z których wspólnymi siłami zbudowała budkę lęgową. Budki mają otwory o średnicy około 3 centymetrów co oznacza, że staną się idealnym mieszkaniem na przykład dla sikorek. Ptasie domki można było zabrać ze sobą, a po pracy można było się posilić przy ognisku.

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Ptasie domki”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela 10 marca 2019 r.
Godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min. (bez ogniska)
Dojazd: BKM linia 102 (przystanek Zajazd)
Zapisy: tel. 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SPOTKANIE NAUCZYCIELI Dektorzy oraz nauczyciele szkół podstawowych i przedszkoli wzięli udział w spotkaniu poświęconym ofercie edukacyjnej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Spotkanie odbyło się 15.03.2019 r. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, ul. Leśna 7, Wasilków, o godz. 10.00.
więcej

 

 

Program spotkania:

  1. Powitanie uczestników przez Dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
  2. Prezentacja oferty edukacyjnej Muzeum oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia.
  3. Przerwa kawowa.
  4. Warsztaty dla uczestników spotkania.
  5. Zwiedzanie wystawy „Sztuka ludowa Podlasia”.
  6. Zakończenie spotkania.

Czas trwania: ok. 120 minut
Miejsce: dwór z Bobry Wielkiej

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy do dnia 13.03.2019 r. pod numerem telefonu: 509 336 816 lub adresem e-mail: edukacja@pmkl.pl

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania spotkania przy zbyt małej ilości chętnych (mniej niż 15 osób).