Postać człowieka w okularach siędzącego na schodach drewnianego budynku, trzymającego w dłoniach czarno-białą fotografię wzorów na pustakach.CUDA Z BETONU Nową wystawą w remizie z Rudki Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wybiega w przyszłość, w czasy, kiedy zabytkami staną się obiekty budowane z materiału, który w czasach PRL-u stał się konkurencją dla drewna. Autorem jest Maciej Choiński, student warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zafascynował go temat ozdobnych pustaków, z których w drugiej połowie ubiegłego wieku ludzie budowali stodoły i inne budynki gospodarcze.

Od pięciu lat autor wystawy zajmuje się poszukiwaniem ciekawych wzorów i fotografuje je. Pochodzi ze Stawisk koło Łomży i właśnie w rodzinnych stronach rozpoczął pracę nad swoim  projektem. Do tej pory udało mu się stworzyć fotograficzną dokumentację ozdobnych pustaków z Podlasia i północno-wschodniej części Mazowsza, ale panuje rozszerzyć badania na inne części Polski.

Okazuje się, że zdobienia różnią się od siebie z zależności od regionu – mówi – na Podlasiu dominują wzory geometryczne ale na przykład w okolicach Łodzi czy Poznania pustaki zdobiono również motywami kwiatowymi.  

Maciej Choiński zamierza wykorzystać badania nad ozdobnymi pustakami w swojej pracy magisterskiej. Studiuje architekturę wnętrz i część praktyczną dyplomu zrealizuje w budynku z takiego właśnie materiału. Odpowiedni obiekt, betonową stodołę, która ma ponad siedemdziesiąt lat odnalazł w Przytułach. Stworzy dla niej projekt wnętrza użyteczności publicznej.
Na wystawie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej możemy zobaczyć fotografie przedstawiające fragmenty ścian i pojedyncze motywy zdobnicze z kilkunastu budynków. Wystawa pozostanie w remizie z Rudki do końca października.