Czarno-białe zdjęcie przedstaiwiające kobietę w chustce klęczącą na polu na tle snopków. DOZWOLONE OD LAT OSIEMNASTU czyli oprowadzanie dla dorosłych to nowa propozycja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na cztery wiosenne i letnie wieczory (20 maja, 18 czerwca, 23 lipca i 20 sierpnia). Pierwsze ze spotkań, zatytułowane „Wieś jest kobietą” – już w najbliższy piątek o 17.30. Przewodnikiem będzie Agnieszka Skarżyńska-Szerszenowicz. Przewodnikiem nie tylko po związanych z tematem zabytkach na terenie skansenu, ale też po życiu wiejskich kobiet pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku.

Agnieszka Skarżyńska-Szerszenowicz opowie, czym się zajmowały kobiety, jakie były ich obowiązki, skąd brały siłę, by dbać o dom, wychowanie dzieci, a przy tym ciężko pracować w polu i gospodarstwie.
Każde ze spotkań z cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu” będzie dotyczyć innej dziedziny życia, od spraw bardzo przyziemnych, po wzniosłe. Kolejne to: bimbrownictwo – „Leśna alchemia pod osłoną nocy”, religijność ludowa „Wytłumaczyć świat” oraz sokolnictwo „O relacji człowieka, ptaka i psa”. Pracownicy Działu Edukacji oraz Działu Etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, którzy pasjonują się tymi tematami, podzielą się ze zwiedzającymi swoją wiedzą, poruszą sprawy zwykle pomijane, przytoczą wiele ciekawostek.
Każde ze spotkań będzie się zaczynało o 17.30, co oznacza, że uczestnicy oprowadzań dla dorosłych będą mogli zwiedzać wystawy wieczorem, już po zamknięciu skansenu.