Mężczyzna na białym koniu w bordowym stroju husara i srebrnym hełmie przeskakuje przez przeszkodę z napisem Podlaska Horągiew Husarska. Przeszkoda jest ustawiona na trawie. W tle - zieleń. DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ – „Husaria kontra Tatarzy”za nami. Podobnie jak w ubiegłym roku można było podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią oraz rekonstrukcję bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej polskimi Termopilami. Tym razem zaprosiliśmy miłośników historii do oglądania transmisji online na naszym profilu Facebook.

 

Dzień Tradycji Rzeczypospolitej ma już dziesięcioletnią historię. Po raz trzeci gospodarzem wydarzenia, które organizują: Fundacja Obowiązek Polski, Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego i AMM Archery, było Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. W tym roku żywa lekcja siedemnastowiecznej historii Polski była możliwa, mimo pandemii, dzięki transmisji online. Transmisja rozpoczęła się w sobotę 5 września o godz. 15.00.
Pierwszą z atrakcji tegorocznego, dziesiątego już Dnia Tradycji Rzeczypospolitej był drugi Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski. Po jego zakończeniu można było podziwiać widowisko historyczno-edukacyjne, w trakcie którego można było zobaczyć między innymi: prezentację XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz sprawności łuczników konnych, prezentację szermierki szablą bojową czy popisy jeździeckie Pocztu Dam Husarskich. Ukoronowaniem całego przedsięwzięci, tak jak w latach ubiegłych, była rekonstrukcja bitwy pod Hodowem z 1694 roku, z czasów wojny polsko-tureckiej 1683–1699, którą rozpoczęła odsiecz wiedeńska Jana III Sobieskiego. Latem 1694 roku wojska polskie i tatarskie starły się pod Hodowem. Mimo ogromnej dysproporcji sił, z powodu której bitwa jest nazywana polskimi Termopilami, nasze wojsko zmusiło wroga do odwrotu.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura- interwencje 2020”

Transmisja Dnia Tradycji Rzeczypospolitej
„Husaria kontra Tatarzy”
Sobota, 5 września 2020 r.,
godz. 15.00–20.00