Duża grupa ludzi w historycznych strojach. Część z nich biegnie, niektórzy leżą. W tle widoczne drewniane, kryte strzechą budynki oraz drzewa. DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ Zawody husarskie, popisy łuczników konnych i rekonstrukcja historyczna bitwy pod Hodowem z 1694 roku, to tylko niektóre atrakcje Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, imprezy, która już od kilku lat odbywa się Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, w pierwszy weekend sierpnia. To wyjątkowo widowiskowa lekcja historii dla każdego. W tym roku, jak zwykle, ciesząca się dużym zainteresowaniem.

XI Dzień Tradycji Rzeczpospolitej to wydarzenie o wymiarze edukacyjnym i sportowym, odwołujące się do symboliki narodowej, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny województwa podlaskiego. To bez wątpienia wyjątkowa okazja do zaprezentowania publiczności najpiękniejszych kart polskiej historii.
Rekonstrukcja Bitwy pod Hodowem z 1694 r., III Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego to tylko niektóre z atrakcji, które można  było zobaczyć w ramach XI Dnia Tradycji Rzeczpospolitej. Wydarzeniem towarzyszącym były zawody łucznictwa konnego pt. V Podlaskie Klimaty.
Lokalni pasjonaci historii reprezentujący Podlaską Chorągiew Husarską oraz podlaskich łuczników konnych w barwny i ciekawy sposób przedstawili wydarzenia z historii Polski, kunszt władania bronią, jazdy konnej Pocztu Dam Husarskich, pokaz musztry polskiej piechoty oraz pokaz sprawności łuczników konnych.
Najbardziej widowiskowa jest co roku rekonstrukcja Bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej Polskimi Termopilami. Podczas tego starcia, siły Rzeczypospolitej złożone z około 300 pancernych i 100 husarzy, przez kilka godzin odpierały ataki kilkudziesięciu tysięcy Tatarów.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Podlaskim  Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery. Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja PZU, a sponsorem Enea.  Patronatem Honorowym objęli wydarzenie: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski oraz Burmistrz Wasilkowa.