Trzy postacie na koniach w hitorycznych strojach z szablami wyciągniętymi do walki. W tle - unoszący się dym.DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ – „Husaria kontra Tatarzy”, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, za nami. Przez dwa dni można było podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią. Ukoronowaniem przedsięwzięcia, w niedzielę o godz. 16.00, była rekonstrukcja bitwy pod Hodowem z 1694 roku, nazywanej polskimi Termopilami. więcej

 

Dzień Tradycji Rzeczypospolitej ma już dziewięcioletnią historię. Po raz drugi gospodarzem wydarzenia, które organizuje rokrocznie Fundacja Obowiązek Polski, było Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. W tym roku żywa lekcja siedemnastowiecznej historii Polski trwała dwa dni. Sobota 31 sierpnia dała przedsmak wydarzeń niedzielnych. O 15.30 organizatorzy przeprowadzili Trójbój Kawalerii Historycznej, po nim – gawędę o bitwie pod Hodowem. Rekonstrukcja tej właśnie bitwy była ukoronowaniem całego przedsięwzięcia. Przypomniała wojnę polsko-turecką 1683–1699, którą rozpoczęła odsiecz wiedeńska Jana III Sobieskiego. Latem 1694 roku wojska polskie i tatarskie starły się pod Hodowem. Mimo ogromnej dysproporcji sił, z powodu której bitwa jest nazywana polskimi Termopilami, nasze wojsko zmusiło wroga do odwrotu.

Przed rekonstrukcją bitwy pod Hodowem, w samo południe, rozpoczęło się widowisko historyczno-edukacyjne w trakcie którego można było zobaczyć między innymi prezentację XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz sprawności łuczników konnych, czy pokaz szermierki szablą bojową. O 14.00 rozpoczął się I Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski im. Stefana Mikołaja Branickiego. W trakcie IX Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Podlaskim Muzeum Kultury ludowej, można było zobaczyć również: popisy jeździeckie pocztu dam husarskich, taniec staropolski i skrzydlatych mieszkańców Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia.

Dzień Tradycji Rzeczypospolitej
„Husaria kontra Tatarzy”
Sobota, 31 sierpnia 2019 r.,
godz. 15.30–20.00       
Niedziela, 1 września
godz. 12.00-18.00