Jasnowłosa dziewczynka w filetowej bluzie pochylona nad ramką do tkania dłońmi przetyka nitkę przez rozpięte na drewnianej ramce sznurki. „FERIE NA LUDOWO” za nami. Pierwszy tydzień upłynął pod znakiem tkactwa, drugi związany był z zimą na podlaskiej wsi. Uczestnicy zobaczyli dotyczące tych tematów wystawy stałe we wnętrzach zabytkowych budynków, wzięli udział w warsztatach i, tradycyjnie już, pokazach sokolniczych oraz ognisku.

 

 

Jeżeli ktoś postanowił odwiedzić nas w ferie dwa razy, miał szansę trafić na zupełnie różne zajęcia. W tym roku każdy tydzień ferii był inny. Od 20 do 24 stycznia zaprosiliśmy dzieci i młodzież na zajęcia pod hasłem „O tkactwie ludowym słów kilka”. Rozpoczynały się zwiedzaniem wystawy „Sztuka Ludowa Podlasia”, na której można zobaczyć między innymi bogaty zbiór tkanin dwuosnowowych. Uczestnicy nie tylko dowiedzieli się, jak powstają takie tkaniny. Obejrzeli też pokaz przędzenia na kołowrotku, poznali najprostsze techniki tkackie i własnoręcznie wykonali krajkową zakładkę.
Od 27 do 31 stycznia tematem „Ferii na ludowo” była „Zima w wiejskiej chacie”. Wszystkim, którzy zdecydowali się nas odwiedzić w tych dniach, pokazaliśmy zimowy wystrój wnętrza chałupy z Tymianek Buci oraz prezentację multimedialną o tradycjach i zwyczajach zimowych na Podlasiu. Podczas warsztatów uczestnicy robili samodzielnie zapustne maszkary – maski jakich używali dawniej uczestnicy karnawałowych korowodów. A skoro mowa o karnawale – jednym z punktów programu drugiego tygodnia ferii były zabawy przy muzyce na żywo.
Tradycyjnie już, jedną z atrakcji całych „Ferii na ludowo” było spotkanie z sokolnikami z Ośrodka Edukacji Ekologicznej i ich skrzydlatymi podopiecznymi. Pokazy sokolnicze odbywały się przy ognisku, które również jest stałym elementem zajęć edukacyjnych podczas ferii.

„Ferie na ludowo”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 20-31 stycznia 2020 r.
Godz.: 10.00 – 13.00 (grupy zorganizowane)
oraz 11.00-14.00 (osoby indywidualne)
Koszt: 17 zł/os.