FESTIWAL KULTURY TATARSKIEJ odbył się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w weekend 29 i 30 czerwca 2019 r. Była to już siódma edycja imprezy poświęconej tradycji i kulturze Tatarów Polskich. Głównym organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatorami – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub AMM Archery skupiający miłośników łucznictwa konnego.

Co roku latem ta plenerowa impreza w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i wspaniałą kuchnię Tatarów Polskich.
W skansenie można w tym czasie podziwiać piękne stroje, muzykę i taniec przedstawicieli polskiego orientu. Na scenie, jak co roku wystąpiły Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK i Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy BUŃCZUK oraz gościnnie Joanna Broda z TURECKICH KLIMATÓW z pokazami tańców tureckich. Przez dwa dni w skansenie królowała kuchnia tatarska: słynny pierekaczewnik, czebureki czy tatarskie kołduny. Z sekretami kulinariów tatarskich można było zapoznać się podczas specjanych warsztatów. Festiwalowi Kultury Tatarskiej towarzyszyły Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – 2 runda Pucharu Europy. To bardzo trudna i niezwykle widowiskowa dyscyplina. W Polsce niewiele jest miejsc, gdzie można się z nią zapoznać.Nie brakowało też innych atrakcji. Można było nauczyć się strzelać z łuku i posługiwać szablą albo rohatyną, były pokazy kaligrafii arabskiej, pokazy sokolnicze, warsztaty tańca tatarskiego, zwiedzanie jurty oraz zwiedzanie wystawy „Dla Niepodległej. Tatarzy w walce o wolną Polskę w XVIII-XX w.” i wykład Cezarego Lipki na temat szlachty tatarskiej.