Na piewszym planie para w ludowych strojach. Kobieta trzyma dłonie na ramionach mężczyzny. W tle druga para w identycznnej pozie oraz kobiety w ludowych strojach. FOLKLOR PONAD GRANICAMI, czyli kolejny, piętnasty już, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”. Nasza scena w skansenie, tak jak w ubiegłych latach, znalazła się na festiwalowej trasie. 7 sierpnia do skansenu przyjechały zespoły z różnych zakątków świata: Bośni i Hercegowiny, Słowacji czy Gruzji oraz znakomite polskie zespoły folklorystyczne, które w tym roku, w przeciwieństwie do poprzedniego, można było oglądać na żywo.

„Podlaskie Spotkania” to dla publiczności niecodzienna okazja obcowania z tradycją muzyczną różnych narodów, a dla regionu – świetna reklama w Polsce i za granicą. W tegorocznym, piętnastym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru bierze udział dwanaście zespołów, niemal połowa to goście zza granicy – z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Gruzji i Słowacji.
Na festiwal przyjedzie też sześć znakomitych polskich zespołów folklorystycznych. Większość z nich prezentowała się w skansenie w ubiegłym roku, jednak z powodu covidowych obostrzeń można je było oglądać wyłącznie za pośrednictwem internetu. Tym razem było inaczej i zespoły: „Krakus”, „Wrocław”, „Raciborzanie”, „Suwalszczyzna”, „Promni” zaprezentowały się przed publicznością na żywo.
Festiwal trwał sześć dni. Uczestnicy wystąpili w tym czasie w siedmiu podlaskich miejscowościach, między innymi Brańsku, Ciechanowcu, Bielsku Podlaskim, Szepietowie. Organizatorami koncertu w skansenie byli, jak co roku, Stowarzyszenie Artystyczne Skowronki i Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i jak zwykle był to koncert wyjątkowy ze względu na scenerię. Zespoły zaprezentowały się na scenie ustawionej w samym sercu skansenu, wśród zieleni i zabytkowej drewnianej architektury.