KRASZANKI W SKANSENIE
w dniach 03 – 07 oraz 10-12 kwietnia 2017
w godz. 9.00 – 14.00
Zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w wiosennej imprezie etnograficznej.

Nadchodzi wiosna, a wraz z nią czas przygotowań do Wielkanocy. Z obchodami tych świąt wiąże się wiele tradycji, które są kultywowane do dnia dzisiejszego.
Uczestnicy zajęć pod okiem pisankarki Krystyny Cieśluk z Lipska nad Biebrzą, będą mogli nauczyć się trudnej sztuki zdobienia jaj. Na podstawie różnorodnych wzorów ludowych, samodzielnie przyozdobią metodą batikową jajka, które na pewno znajdą się na świątecznych stołach jako dekoracja. Do najważniejszych atrybutów wiosennego świętowania należała palma – zielona gałązka. O zwyczajach i wykonywaniu palm wielkanocnych zdobionych kwiatami z bibuły opowie Teresa Szuszko z Białegostoku. Bardzo ciekawym zwyczajem było wypiekanie ciasta obrzędowego mającego przywołać wiosnę – „busłowych łap”. Bułki w kształcie palczastych bocianich łap, wypiekane na powitanie bocianów, miały zapewnić powodzenie w pracach polowych. W tajniki ich wyrobu wprowadzi  Walentyna Marcinowicz z Krasnej Wsi. Ponadto  uczestnicy będą mieli możliwość wypisania wielkanocnej kartki z Muzeum, zwiedzania wnętrza zabytkowego domu wiejskiego z ekspozycją stołu wielkanocnego, zakupu pamiątek oraz uczestniczenia we wspólnym ognisku.

Program (Kraszanki2017).
Zajęcia skierowane są do grup zorganizowanych (do 30 osób).
Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 07.30 – 15.00 pod numerami telefonów: (85) 74 36 082 wew.18509 336 816 oraz drogą e-mailową: pmkl@skansen.bialystok.pl
Koszt udziału: 15 zł/os (prowiant na ognisko we własnym zakresie).