Zdjęcie przedstawia dłoń trzymającą ozdobioną już brązowym woskiem, żółtą pisankę.KRASZANKI W SKANSENIE, jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, w tym roku do wyboru – stacjonarnie i online. Zapraszamy na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. Jak co roku przed Wielkanocą, muzealni edukatorzy wprowadzą uczestników w świąteczny nastrój, pokażą związane ze świętami tradycje ludowe. Początek już 14 marca, a ponieważ impreza zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w tym roku potrwa cztery tygodnie.

Ci, którzy zdecydują się przyjechać na zajęcia do skansenu wezmą udział w warsztatach pisankarskich. Nauczą się zdobić jajka techniką charakterystyczną dla północnej części naszego regionu, w okolicach Lipska nad Biebrzą, zwaną batikiem szpilkowym. Na czym to polega? Roztopiony, gorący wosk nanosi się na skorupkę jajka patyczkiem z wbitą w jeden koniec szpileczką. Dzięki temu prostemu narzędziu uzyskuje się łezki, z których powstają kompozycje przypominające słońca albo motywy roślinne. Jajko zanurza się w farbie, później ściera się wosk. Powtarzając tę czynność wielokrotnie można tworzyć wielobarwne wzory na jednolitym, ciemnym tle.
Dla uczestników zajęć online przygotowaliśmy naukę wykonywania palm wielkanocnych z kolorowej bibuły i bukszpanu. Takie palmy królują w kościołach, w Palmową Niedzielę na sąsiadujących z Podlasiem Kurpiach. Są bardzo efektowne i, wbrew pozorom, nietrudne do wykonania.
Wszyscy ci, którzy wezmą udział w „Kraszankach w skansenie” (stacjonarnie i online) dowiedzą się, co dawniej ludzie wkładali do wielkanocnych koszyków i jakie potrawy musiały koniecznie znaleźć się na stole podczas śniadania w pierwszy dzień świąt. Uczestnicy zajęć w muzeum obejrzą taki stół z bliska zwiedzając świątecznie przystrojoną chałupę.
Na uczestników zajęć stacjonarnych czekają również warsztaty malowania gipsowych baranków.
Zajęcia, zarówno stacjonarne, jak i online, kosztują 2 złote od osoby. Zapisać się można dzwoniąc lub wysyłając wiadomość do Działu Edukacji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (tel. 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl)
Uwaga! Na warsztaty pisankarskie każdy uczestnik powinien przynieść ze sobą dwa ugotowane na twardo jajka.