„KRASZANKI W SKANSENIE” to jedno z najważniejszych wydarzeń cyklicznych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Co roku przed Świętami Wielkanocnymi zapraszamy na nie dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych. W tym roku proponujemy uczestnikom między innymi warsztaty pisankarskie i pokaz wypiekania „busłowych łap”. Ruszamy 8 kwietnia.

 

 

Warsztaty pisankarskie poprowadzi w tym roku Krystyna Krahel, twórczyni ludowa pochodząca z okolic Lipska. Sztuki zdobienia jaj metodą batikową nauczyła się w dzieciństwie, od swojej babci Rozalii Jasińskiej. Od niej przejęła tradycyjne wzory i nazwy motywów zdobniczych. Przed każdą Wielkanocą tworzy kilkaset pisanek, zarówno na pełnych jajkach, do których oprócz wosku wykorzystuje naturalne barwniki z kory olchowej i łusek cebuli, jak też wydmuszek malowanych barwnikami syntetycznymi. Od lat przekazuje swoje umiejętności młodszemu pokoleniu podczas warsztatów, a jej pisanki mają w swoich zbiorach muzea i prywatni kolekcjonerzy w całej Polsce.
Bez warsztatów pisankarskich trudno sobie wyobrazić „Kraszanki w skansenie” ale, jak zwykle, nie będzie to jedyna atrakcja. W tym roku zamierzamy przypomnieć uczestnikom wiosenny zwyczaj wypiekania „busłowych łap”. Busłowych czyli bocianich, bo busioł to gwarowe określenie bociana. Busłowe łapy to drożdżowe bułki, nietrudno się domyślić, w jakim kształcie. Z czego i jak się je wypieka pokaże Walentyna Marcinowicz z Krasnej Wsi.
Wszyscy ci, którzy wezmą udział w „Kraszankach w Skansenie” dowiedzą się, co dawniej ludzie wkładali do wielkanocnych koszyków i jakie potrawy musiały koniecznie znaleźć się na stole podczas śniadania w pierwszy dzień świąt. Oprócz solidnej porcji wiedzy o tradycjach wielkanocnych na Podlasiu uczestnicy zabiorą ze sobą do domu pisanki i własnoręcznie pomalowane w czasie warsztatów gipsowe baranki.

Po zakończeniu zajęć wszystkich chętnych zapraszamy do zakupu pamiątek oraz wzięcia udziału w ognisku (prowiant we własnym zakresie).

Kraszanki w Skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 8 – 16 kwietnia 2019 r.
Godz.: 9.00 – 14.00
Koszt udziału: 18 zł/os. (Karta Dużej Rodziny – 50% zniżki).
Zajęcia skierowane są do grup zorganizowanych.
Zgłoszenia przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 07.30 – 15.00
pod numerami telefonów: (85) 74 36 082 wew. 24 i 509 336 816.
Dojazd: BKM: linia 102 (przystanek Zajazd)