OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA ROMÓW

12 kwietnia 2014 roku
 

W sobotę 12 kwietnia w Białostockim Muzeum Wsi, Oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Romów. Była to pierwsza tego typu inicjatywa organizowana przez instytucję muzealną w naszym województwie. Spotkanie okazało się ważnym wydarzeniem nie tylko dla samychczłonków społeczności romskiej, którzy licznie zgromadzili sie w podbiałostockim skansenie, ale także dla miłośników i sympatyków kultury tej grupy. Jednym z punktów programu była projekcja filmu Papusza” w reżyserii Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze. Po wyświetleniu filmu wszyscy chętni mogli wziąć udział w spotkaniu z odtwórcami ról w filmie: Jowitą Budnik (Papusza), Zbigniewem Walerysiem(Dionizy) i Karolem ParnoGierlińskim (Szero Rom).

Imprezę uświetniły występy zespołów Cygańskie Serca z Igrył oraz Forte Roma z Białegostoku. Uczestnicy koncertu mogli podziwiać nie tylko romską muzykę i taniec, ale także barwne stroje romskich tancerek.Dodatkową atrakcją tego wydarzenia było integracyjne ognisko przy muzyce romskiej.

Żywiołowy odbiór, z jakim spotkała się propozycja muzealników, pokazał jak ważną rolę społeczno-kulturową pełnią tego typu wydarzenia, co także podkreślone zostało podczas uroczystych przemówień przez Wicemarszałka Województwa PodlaskiegoMieczysława Baszkę, Dyrektora Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Ewę Kulikowską oraz Dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Andrzeja Lechowskiego.

Impreza zorganizowana w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego przyznanego na rok 2014 Pani Elżbiecie Jakimik. 

Spotkanie nawiązuje do kampanii społecznej na rzecz tolerancji RÓŻNORODNA JEDNOŚĆ zainicjowanej przez Wojewodę Podlaskiego.

Fotorelacja: