Tkanina dwuosnowowa, biało-szara, niedokończona. Na dole - wyłaniający się wzór roślinny, u góry - naciągnięte nici i drewniana deska będąca fragmnetem krosna. MISTRZOWSKA TKANINA – PRACA WRE! W pracowni twórczyni ludowej – Pani Lucyny Kędzierskiej w ramach projektu pn. Mistrzowska tkanina dwie uczestniczki zdobywają wiedzę i umiejętności tkackie. W ciągu dwóch miesięcy realizacji zajęć uczennice poznały już tajniki przędzenia wełny, przygotowania osnowy i samego tkania techniką dwuosnowową. Powstały już też pierwsze tkaniny. Zajęcia będą odbywały się do końca roku, a ich zwieńczeniem będzie wystawa prac twórczyni i jej uczennic.

Tkanina dwuosnowowa powstaje z wełny na tradycyjnych, ręcznych krosnach. Do tkania, używa się dwóch wątków w dwóch kolorach oraz dwukolorowej osnowy. Technika tkacka jest skomplikowana i czasochłonna.  Charakterystyczne, kanciaste wzory prezentują m.in. motywy roślinne, zwierzęce, czy scenki rodzajowe z życia wiejskiej społeczności. Wzory wybiera się przy pomocy cienkiej listewki. Tkanina dwuosnowowa jest charakterystyczną dziedziną sztuki ludowej Podlasia.
Projekt Mistrzowska tkanina jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Czerwony prostokąt, z którego lewej strony widnieje biały napis: Projekt finansowany przez. Z lewej strony, mniejszy biały prostokąt, wewnątrz którego widnieje napis "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". Wyraz Kultury jest czerwony, pozostałe wyrazy są szare.