Cztery osoby - trzech mężczyzn i jedna kobieta - stoją na trawie, na tle płotu z gałęzi i krytego strzechą budynku. Jeden z mężczyzn stoi tyłem, w środku pozostałej trójki - filmujący go operato z kamerą. MUZEALNE ABECADŁO GOTOWE! Premiera – 11 sierpnia. „Muzealne ABC”  to tytuł projektu, na realizację którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało dofinansowanie w wysokości 86 tys. złotych ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach programu „Kultura w sieci”. Powstał cykl filmów krótkometrażowych o różnorodnej tematyce, od historii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, po podlaską obrzędowość.

 

W ramach projektu „Muzealne ABC” nakręciliśmy 15 filmów krótkometrażowych, które przybliżą odbiorcom działalność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Widzowie poznają historię tej konkretnej instytucji, ale też dowiedzą się, w jaki sposób powstają muzea typu skansenowskiego – jak przenosi się do nich zabytkowe budynki, jak się je pozyskuje, przewozi i stawia na nowo. Jeden z odcinków jest poświęcony drewnianej architekturze Podlasia, elementom, które wyróżniają ją na tle budownictwa ludowego innych regionów Polski.
Oczywiście muzea, nawet te na wolnym powietrzu, to nie tylko budynki, ale też liczone w tysiącach tak zwane zabytki ruchome. Zbiorom muzealnym poświęcone są dwa odcinki cyklu. W jednym z nich zaglądamy do magazynów i odpowiadamy na pytania: co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem oraz jakie są jego dalsze losy. W drugim odwiedzamy pracownię konserwatorską, gdzie część zabytków odzyskuje dawny blask, inne zabezpieczane są przed zniszczeniem.
Wiele zabytków ruchomych trafia na wystawy stałe i właśnie one są tematem pięciu części Muzealnego ABC. W filmach zapraszamy widzów na wirtualny spacer po wystawie sztuki ludowej i wnętrzach zabytkowych chałup urządzonych tak jak przed laty. Zaglądamy do zabytkowych stodół i spichlerzy, gdzie eksponowane są narzędzia i maszyny rolnicze. Opowiadamy o dawnym leśnictwie, rybołówstwie i pszczelarstwie.
W filmowej opowieści o Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej nie może zabraknąć miejsca na odcinek dotyczący Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Sokolnicy: Dariusz Poznański, Kamil Borowski i Przemek Łapiński opowiadają o gatunkach ptaków, które hodują, o ich zwyczajach, o tym jak przygotowuje się sokoły do wspólnego polowania z człowiekiem i co trzeba zrobić, żeby ptaki pokazowe nie bały się publiczności.
Wszystkie opisane wyżej tematy to codzienność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, ale są też wydarzenia odbywające się zaledwie kilka razy w roku – festyny etnograficzne, podczas których publiczność może podziwiać zespoły ludowe odtwarzające dawne obrzędy. Jedna trzecia cyklu poświęcona jest właśnie im. Ci, którzy do tej pory nie mieli okazji odwiedzić Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej podczas Zielonych Świątek dowiedzą się czemu służył zwyczaj obchodzenia pól z królewną. Pokażemy też tradycyjne żniwa na Podlasiu, Noc Świętojańską i wiosenne kolędowanie z konopielką.
Wszystkie filmy są przystosowane do odbioru przez osoby niesłyszące. Można oglądać na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w zakładce E-muzeum, poświęconej projektowi „Muzealne ABC”.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.