zdjęcie przedstawia plakat z twaerzą Adama Mickiewicza datą trzeci września iraz tytułem "Ballady i romanse"NARODOWE CZYTANIE 2022 W sobotę 3 września o godz. 10.00 w amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki rozpoczęła się podlaska odsłona Narodowego Czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę wydania dzieła. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej było współorganizatorem wydarzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, między innymi spotkanie z sokolnikami i ich skrzydlatymi podopiecznymi. więcej

 

 

Organizatorem wydarzenia była Książnica Podlaska, współorganizatorami – Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, instytucje kultury oraz Centrum Kształcenia Nauczycieli w Białymstoku. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, mieszkańcy Białegostoku oraz województwa podlaskiego.
W programie, oprócz czytania fragmentów „Ballad i romansów” przez gości i uczestników wydarzenia, znalazł się koncert Wolskiej oraz prezentacje stanowisk Instytucji Kultury Województwa Podlaskiego i Centrum Kształcenia Nauczycieli w Białymstoku. Instytucje przygotowały atrakcje dla najmłodszych: kolorowanki, zagadki i gry dla dzieci, malowanie ludowych wzorów, układanie puzzli i klocków, teatrzyk kamishibai o Adamie Mickiewiczu, prezentacje publikacji własnych, muzyczny quiz, pokaz sokolniczy.
W tym roku podczas Narodowego Czytania w Białymstoku zaprezentowane zostało esperancko-polskie wydanie „Ballad i romansów”, a jego fragment odczytał Przemysław Wierzbowski – prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów.
Jak co roku honorowy patronat nad akcją Narodowe Czytanie 2022 objęła Para Prezydencka.