Pisanki i Palmy – Rodzinna Niedziela w Skansenie – 18 marca

więcej

 

Nie ma lepszego miejsca by poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych, niż skansen. Warsztaty odbywają się tu w zabytkowych drewnianych budynkach. Trzecia niedziela marca upłynie pod znakiem gorącego wosku i kolorowej bibułki. O 11.00 rozpoczną się warsztaty pisankarskie, godzinę później można będzie zobaczyć jak powstają palmy wielkanocne, spróbować swoich sił w ich wykonywaniu. Zapraszamy całe rodziny. Koszt: 9 zł/os./warsztat, rezerwacja: tel. 509 336 816, 85 743 6082

 


Kraszanki w Skansenie – 19-23 marca

więcej

Kraszanki w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, których tematem są zbliżające się Święta Wielkanocne. Uczestnicy poznają dawne, świąteczne zwyczaje. Podczas warsztatów z udziałem twórców ludowych można się nauczyć, między innymi, trudnej sztuki zdobienia jaj metodą batikową, czy wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Zajęciom praktycznym towarzyszą pokazy i zwiedzanie wystaw o tematyce wielkanocnej we wnętrzach zabytkowych chałup. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.

 


Noc Muzeów – 19 maja 2018

więcej

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza zwiedzających na „Historie z procentami” – inscenizację realizowaną na stałej ekspozycji bimbrowniczej. Tę najbardziej tajemniczą część naszej podlaskiej tradycji przybliży publiczności białostocki aktor teatralny i telewizyjny – Ryszard Doliński. Opowie o historii gorzelnictwa, metodach i technikach wyrobu alkoholi, zdradzi okoliczności pozyskania przez Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oryginalnych bimbrowni leśnych.
Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 19 maja od godz. 19.00 do 20.30

 


Zielone Świątki w Skansenie – 20 maja 2018

więcej

Zielone Świątki w Skansenie to festyn etnograficzny przypominający dawne obrzędy towarzyszące obchodom Zesłania Ducha Świętego. 20 maja br. w godz. 12-18 na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (w organizacji) odbędzie się dziesiąta już edycja imprezy związanej z obchodami tego ludowego święta, sięgającego tradycjami czasów przedchrześcijańskich. Kult odrodzonej po zimie przyrody, ponowna możliwość wypasu zwierząt na zielonych łąkach, ochrona upraw to najważniejsze z przyczyn dla których ludzie świętowali i wciąż świętują.
Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek są gałęzie, którymi stroi się domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem jest ich zatykanie w strzechę, w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzuca się gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za święte, ustawiane są przy drzwiach. Wewnątrz domu ozdabia się okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używa się także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.
Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem dla pasterzy. Udekorowane wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta pędzono przez wieś do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki.
W Zielone Świątki palono na Podlasiu ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami. Wierzono, że potrafią one, stosując różnego rodzaju magiczne praktyki, wpłynąć na nieurodzaj.
W tym roku na terenie skansenu odtworzone zostaną dawne zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami – Chodzenie z królewną i Wodzenie Kusta. Pierwszy zaprezentują grupy artystyczne z Knyszyna, Moniek i Trzciannego, drugi Hamanina z Mińska na Białorusi. Poza tym na scenie pojawi się wiele innych ciekawych zespołów folklorystycznych z terenu województwa. Jak co roku odbędzie się kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych. Garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej poprowadzi warsztaty, również plecionkarz pomoże wszystkim chętnym wykonać koszyk ze słomy. Ciekawym wydarzeniem będzie z pewnością otwarcie wystawy „Zielone Świątki w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 10 lat”.

WSTĘP – 3 zł

REGULAMIN PLENEROWEJ IMPREZY ETNOGRAFICZNEJ

REGULAMIN DLA WYSTAWCÓW PLENEROWEJ IMPREZY ETNOGRAFICZNEJ

 


Piknik pod Gruszą – 4-8 czerwca

więcej

Piknik pod Gruszą to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W otoczeniu zabytkowych chałup uczestnicy poznają dawne zwyczaje, związane, na przykład, z ginącymi zawodami, jak garncarstwo, plecionkarstwo czy kowalstwo. Spotkanie jest też dobrą okazją, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu. Zabawa przy ognisku jest stałym punktem programu każdego Pikniku pod Gruszą. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.

 


Smaki Podlasia – 17 czerwca 2018

więcej

Smaki Podlasia to festyn, który promuje tradycyjną podlaską kuchnię. W trakcie imprezy można skosztować tradycyjnych wiejskich potraw, ale też zobaczyć jak wygląda przygotowanie niektórych produktów, jak choćby: tłoczenie oleju lnianego, wypiek sękacza, czy warzenie piwa. Swoje kucharskie umiejętności prezentują zarówno koła gospodyń wiejskich, jak też szefowie kuchni znanych restauracji. Pokazom towarzyszy jarmark. Wystawcy przyjeżdżają z tradycyjnymi wędlinami, serami, miodem czy pieczywem. Jednym z punktów programu jest konkurs na najsmaczniejsze potrawy regionalne.

 


Festiwal Kultury Tatarskiej – 1 lipca 2018

więcej

Festiwal Kultury Tatarskiej przybliża odwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcom Podlasia i turystom kulturę najbardziej egzotycznej spośród mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz region. Podczas festiwalu podlascy Tatarzy prezentują zarówno swój folklor, czyli muzykę, tańce, zwyczaje, jak też cieszącą się dużą popularnością kuchnię. Pokazom i występom na scenie towarzyszy kiermasz rękodzieła, zawody łucznictwa konnego oraz jarmark kulinarny. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje festiwal wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 


XIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” – 4 sierpnia 2018

więcej

Podlaskie spotkania to festiwal, podczas którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej odwiedzają grupy folklorystyczne z kraju i zagranicy. Przyjeżdżają na zaproszenie zespołu Skowronki z Brańska. Dzięki nim publiczność może podziwiać tradycyjne pieśni i tańce z różnych regionów świata. Występom na scenie towarzyszy korowód wszystkich uczestników i pokazy ludowych obrzędów na terenie skansenu.

 


Podlaskie Ziołami Pachnące – 9 września 2018

więcej

Podlaskie Ziołami Pachnące to festyn przypominający bogate tradycje zielarskie naszego regionu. Ziołom, a także związanemu z nimi pszczelarstwu poświęcone są zarówno widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów ludowych z Białostocczyzny, jak też pokazy kulinarne i jarmark. Wystawcy, oprócz miodów, przywożą tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni. Festynowi towarzyszy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem imprezy jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

 


Babie Lato w Skansenie – 24-28 września

więcej

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Chętni mogą zostać na terenie skansenu dłużej, jedną z atrakcji jest możliwość zabawy przy ognisku. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.

 


Gwiazdka w Skansenie – 10-14 grudnia

więcej

Gwiazdka w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów, pod okiem twórców ludowych, uczestnicy zgłębiają tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. W trakcie zajęć można poznać technikę drzeworytu, własnoręcznie odbić świąteczną pocztówkę, zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.