Podlaskie Spotkania – 1 sierpnia 2020

więcej

Podlaskie spotkania to festiwal, podczas którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej rokrocznie odwiedzają grupy folklorystyczne z kraju i zagranicy. Przyjeżdżają na zaproszenie zespołu Skowronki z Brańska. Dzięki nim publiczność może podziwiać tradycyjne pieśni i tańce z różnych zakątków świata. Występom na scenie towarzyszy korowód wszystkich uczestników i pokazy ludowych obrzędów na terenie skansenu. W tym roku z powodu pandemii w festiwalu wezmą udział tylko zespoły z Polski a transmisję z koncertu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie oglądać na naszym profilu Facebook.

 


Dzień Tradycji Rzeczypospolitej – 5 września 2020

więcej

Dzień Tradycji Rzeczypospolitej to wydarzenie, którego gospodarzem po raz trzeci będzie Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Organizatorem jest Fundacja Obowiązek Polski. W trakcie imprezy można podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią. Ukoronowaniem przedsięwzięcia jest co roku żywa lekcja siedemnastowiecznej historii Polski – rekonstrukcja bitwy między wojskami polskimi i tatarskimi.

 


Babie Lato w Skansenie – 21-25 września 2020

więcej

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Chętni mogą zostać na terenie skansenu dłużej, jedną z atrakcji jest możliwość zabawy przy ognisku. Zapraszamy grupy zorganizowane.

 


Katarzynki i Andrzejki w Skansenie – 30 listopada 2020

więcej

Katarzynki i Andrzejki w Skansenie to czas zabaw i wróżb, dawniej – przede wszystkim o charakterze matrymonialnym. Kawalerowie wróżyli sobie w wigilię świętej Katarzyny, panny – świętego Andrzeja. Które z wróżb są najpopularniejsze? Czego można się z nich dowiedzieć? Jakie przedmioty są potrzebne do przepowiadania przyszłości? W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie trochę katarzynkowo – andrzejkowej teorii i mnóstwo praktyki, czyli: lanie wosku, ustawianie butów, czy liczenie grochu.

 


Gwiazdka w Skansenie – 7-18 grudnia 2020

więcej

Gwiazdka w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów, pod okiem twórców ludowych, uczestnicy zgłębiają tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. W trakcie zajęć można poznać technikę drzeworytu, własnoręcznie odbić świąteczną pocztówkę, zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków. Zapraszamy grupy zorganizowane.