Ferie na ludowo – 21 stycznia – 1 lutego 2019

więcej

Pod strzechą i na świeżym powietrzu – takie ferie możliwe są tylko w skansenie.
Pod dachem, oprócz zwiedzania zabytkowych wnętrz – warsztaty etnodizajnu, podczas których każdy będzie mógł własnoręcznie ozdobić płócienną torbę ludowym motywem. Uczestnicy pobawią się w młodych muzealników opisując eksponaty z wystawy „Sztuka Ludowa Podlasia”, zwiedzą wystawę sokolniczą. Chętni mogą zostać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na ognisku. Zapisy – od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

 


Zapusty w Skansenie – 3 marca 2019

więcej

Zapusty w Skansenie to odtworzenie dawnej, zapomnianej już dziś tradycji świętowania karnawału na podlaskiej wsi. Przebieranie się było jej nieodłącznym elementem. Bocian, niedźwiedź i koza – postaci ze świata zwierząt. Diabeł, anioł, i śmierć. Kobiety przebrane za mężczyzn, i odwrotnie. Wszystko po to żeby było wesoło i odrobinę magicznie. Na Zapustach w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej dawne zwyczaje przypominają zespoły ludowe z Knyszyna, Moniek i Trzciannego.

 


Palmy Wielkanocne- Rodzinna Niedziela w Skansenie – 7 kwietnia 2019

więcej

Nie ma lepszego miejsca by poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych, niż skansen. Warsztaty odbywają się tu w zabytkowych, drewnianych budynkach. Pierwsza niedziela kwietnia upłynie pod znakiem kolorowej bibułki. O 12.00 rozpoczną się warsztaty, podczas których można będzie zobaczyć jak powstają palmy wielkanocne i spróbować swoich sił w ich wykonywaniu. Zapraszamy całe rodziny. Rezerwacja: tel. 509 336 816

 


Kraszanki w Skansenie – 8-16 kwietnia 2019

więcej

Kraszanki w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, których tematem są zbliżające się Święta Wielkanocne. Uczestnicy poznają dawne, świąteczne zwyczaje. Podczas warsztatów z udziałem twórców ludowych można się nauczyć, między innymi, trudnej sztuki zdobienia jaj metodą batikową, czy wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Zajęciom praktycznym towarzyszą pokazy i zwiedzanie wystaw o tematyce wielkanocnej we wnętrzach zabytkowych chałup. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.

 


Dzień Wolnej Sztuki – 27 kwietnia 2019

więcej

Dzień Wolnej Sztuki organizują u siebie muzea w całej Polsce. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej po raz drugi. Zgodnie z zasadami przedsięwzięcia pokażemy zwiedzającym tylko kilka eksponatów. Przekonamy, że oglądanie bez pośpiechu ma sens, a czerpanie przyjemności z kontaktu ze sztuką ludową nie wymaga znajomości tematu. Dzień Wolnej Sztuki w skansenie jest doskonałym pretekstem do rozmowy o kulturze ludowej, jej znaczeniu i potrzebie ochrony.

 


Europejska Noc Muzeów – 18 maja 2019

więcej

Wzorem lat ubiegłych zapraszamy Państwa do odwiedzania Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem – pod hasłem „Tajemnice modrzewiowego dworu”. Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania naszego najokazalszego zabytku – dworu z Bobry Wielkiej. Mamy tam dwie, otwarte niedawno wystawy stałe, które staną się motywem przewodnim pełnego niespodzianek wydarzenia.

 


Piknik pod Gruszą – 3-7 czerwca 2019

więcej

Piknik pod Gruszą to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W otoczeniu zabytkowych chałup uczestnicy poznają dawne zwyczaje, związane na przykład z ginącymi zawodami, jak garncarstwo, plecionkarstwo czy kowalstwo. Spotkanie jest też dobrą okazją, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu. Zabawa przy ognisku jest stałym punktem programu każdego Pikniku pod Gruszą. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.

 


Zielone Świątki w Skansenie – 9 czerwca 2019

więcej

Zielone Świątki w Skansenie to festyn etnograficzny przypominający obrzędy towarzyszące dawniej obchodom święta Zesłania Ducha Świętego. W trakcie można podziwiać między innymi zwyczaje „Chodzenia z królewną”, czy „Wodzenia kusta” odtwarzane przez zespoły folklorystyczne z Polski i Białorusi. Co roku ich prezentacjom towarzyszy kiermasz rękodzieła ludowego, degustacja i sprzedaż potraw regionalnych, warsztaty, które prowadzą mistrzowie tradycyjnych rzemiosł.

 


Festiwal Kultury Tatarskiej – 29-30 czerwca 2019

więcej

Festiwal Kultury Tatarskiej przybliża odwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcom Podlasia i turystom kulturę najbardziej egzotycznej spośród mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz region. Podczas festiwalu podlascy Tatarzy prezentują zarówno swój folklor, czyli muzykę, tańce, zwyczaje, jak też cieszącą się dużą popularnością kuchnię. Pokazom i występom na scenie towarzyszy kiermasz rękodzieła, zawody łucznictwa konnego oraz jarmark kulinarny. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje festiwal wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 


Smaki Podlasia – 14 lipca 2019

więcej

Smaki Podlasia to festyn, który promuje tradycyjną podlaską kuchnię. W trakcie imprezy można skosztować tradycyjnych wiejskich potraw, ale też zobaczyć jak wygląda przygotowanie niektórych produktów, jak choćby: tłoczenie oleju lnianego, wypiek sękacza, czy warzenie piwa. Swoje kucharskie umiejętności prezentują zarówno koła gospodyń wiejskich, jak też szefowie kuchni znanych restauracji. Pokazom towarzyszy jarmark. Wystawcy przyjeżdżają z tradycyjnymi wędlinami, serami, miodem czy pieczywem. Jednym z punktów programu jest konkurs na najsmaczniejsze potrawy regionalne.

 


Podlaskie Ziołami Pachnące – 8 września 2019

więcej

Podlaskie Ziołami Pachnące to festyn przypominający bogate tradycje zielarskie naszego regionu. Ziołom, a także związanemu z nimi pszczelarstwu poświęcone są zarówno widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów ludowych z Białostocczyzny, jak też pokazy kulinarne i jarmark. Wystawcy, oprócz miodów, przywożą tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni. Festynowi towarzyszy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem imprezy jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

 


Babie Lato w Skansenie – 23-27 września 2019

więcej

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Chętni mogą zostać na terenie skansenu dłużej, jedną z atrakcji jest możliwość zabawy przy ognisku. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.

 


Katarzynki i Andrzejki w Skansenie – 29 listopada 2019

więcej

Katarzynki i Andrzejki w Skansenie to czas zabaw i wróżb, dawniej – przede wszystkim o charakterze matrymonialnym. Kawalerowie wróżyli sobie w wigilię świętej Katarzyny, panny – świętego Andrzeja. Które z wróżb są najpopularniejsze? Czego można się z nich dowiedzieć? Jakie przedmioty są potrzebne do przepowiadania przyszłości? W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie trochę katarzynkowo – andrzejkowej teorii i mnóstwo praktyki, czyli: lanie wosku, ustawianie butów, czy liczenie grochu. Rezerwacja: tel. 509 336 816

 


Gwiazdka w Skansenie – 9-20 grudnia 2019

więcej

Gwiazdka w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów, pod okiem twórców ludowych, uczestnicy zgłębiają tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. W trakcie zajęć można poznać technikę drzeworytu, własnoręcznie odbić świąteczną pocztówkę, zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków. Zapraszamy grupy zorganizowane. Zapisy – od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30-15.30.