Kraszanki w Skansenie 14 marca – 8 kwietnia 2022

Kraszanki w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, których tematem są zbliżające się Święta Wielkanocne. Uczestnicy poznają dawne, świąteczne zwyczaje. Podczas warsztatów z udziałem twórców ludowych można nauczyć się, między innymi, trudnej sztuki zdobienia jaj metodą batikową, czy wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Zajęciom praktycznym towarzyszą pokazy i zwiedzanie wystaw o tematyce wielkanocnej we wnętrzach zabytkowych chałup.

Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – 14 maja 2022

Noc Muzeów w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Bawimy się!”
W programie: otwarcie wystawy stałej zatytułowanej „Życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”, potańcówka z kapelą „Miód na serce”, wystawa instrumentów muzycznych i fotografii archiwalnych pokazujących dawne wiejskie zabawy, ognisko. Początek o godz. 19.00.

 Piknik w skansenie 23 – 27 maja 2022

Piknik w skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W otoczeniu zabytkowych chałup uczestnicy poznają dawne zwyczaje, związane, na przykład, z ginącymi zawodami, jak garncarstwo, plecionkarstwo czy kowalstwo. Spotkanie to również dobra okazja, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu. Zabawa przy ognisku jest stałym punktem programu każdego Pikniku w skansenie.

 Zielone Świątki w Skansenie 5 czerwca 2022

Zielone Świątki w Skansenie to festyn etnograficzny przypominający dawne obrzędy towarzyszące obchodom Zesłania Ducha Świętego.  W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej podczas Zielonych Świątek zespoły ludowe odtwarzają najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu zwyczaje: „Chodzenia z królewną” i „Wodzenia Kusta”. Artyści z całej polski prezentują się również na scenie a ich występom towarzyszy  kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych

Festiwal Kultury Tatarskiej 25-26 czerwca 2022

Festiwal Kultury Tatarskiej przybliża odwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej mieszkańcom Podlasia i turystom kulturę najbardziej egzotycznej spośród mniejszości etnicznych zamieszkujących nasz region. Podczas festiwalu podlascy Tatarzy prezentują zarówno swój folklor, czyli muzykę, tańce, zwyczaje, jak też, cieszącą się dużą popularnością, kuchnię. Pokazom i występom na scenie towarzyszy kiermasz rękodzieła, zawody łucznictwa konnego oraz jarmark kulinarny. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje festiwal wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

 Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania” 6 sierpnia 2022

„Podlaskie Spotkania” to festiwal, podczas którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej odwiedzają grupy folklorystyczne z kraju i zagranicy. Przyjeżdżają na zaproszenie zespołu Skowronki z Brańska. Dzięki nim publiczność może podziwiać tradycyjne pieśni i tańce z różnych regionów świata. Występom na scenie towarzyszy korowód wszystkich uczestników i pokazy ludowych obrzędów na terenie skansenu.

 Podlaskie Ziołami Pachnące 14 sierpnia 2022

Podlaskie Ziołami Pachnące to festyn przypominający bogate tradycje zielarskie naszego regionu. Ziołom, a także związanemu z nimi pszczelarstwu, poświęcone są zarówno widowiska obrzędowe w wykonaniu zespołów ludowych z Białostocczyzny, jak też pokazy kulinarne i jarmark. Wystawcy, oprócz miodów, przywożą tradycyjne przysmaki podlaskiej kuchni. Festynowi towarzyszy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem imprezy jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

I Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich – Smaki Podlasia 11 września 2022

To impreza, podczas której można skosztować tradycyjnych wiejskich potraw, ale też zobaczyć jak wygląda przygotowanie niektórych produktów. Swoje kucharskie umiejętności prezentują zarówno koła gospodyń wiejskich, jak też producenci skupieni w Podlaskim Centrum Produktu Lokalnego. Pokazom towarzyszą: jarmark z tradycyjnymi wędlinami, serami, miodem czy pieczywem i konkursy, między innymi na najsmaczniejsze potrawy regionalne.

 Babie Lato w Skansenie 3-7 października 2022

Babie Lato w Skansenie to impreza edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają prace gospodarskie, które towarzyszyły mieszkańcom podlaskiej wsi u progu jesieni. Można zobaczyć na przykład, jak wygląda obróbka lnu. Pokazom towarzyszą warsztaty inspirowane ludowym rękodziełem. Chętni mogą zostać na terenie skansenu dłużej, jedną z atrakcji jest możliwość zabawy przy ognisku.

Gwiazdka w Skansenie 5-16 grudnia 2022

Gwiazdka w Skansenie to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, związane tematycznie ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów, pod okiem twórców ludowych, uczestnicy zgłębiają tajniki wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych ze słomy i papieru. W trakcie zajęć można poznać technikę drzeworytu, własnoręcznie odbić świąteczną pocztówkę, zobaczyć jak wyglądał dawniej wypiek opłatków.