Zdjęcie przedstawia drewniany wiatrak. W tle - przyroda i niebo. OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA ONLINE Zapraszamy serdecznie do udziału w ogólnopolskiej konferencji online pod tytułem Rola i znaczenie przemysłu ludowego na wsi i w małych miastachTemat spotkania naukowego nie został wybrany przypadkowo, jest to bowiem jedno z ważniejszych zagadnień w muzeach na wolnym powietrzu. Konferencja odbędzie się 21 października 2022 roku, w godzinach 10.00-12.30.

 

 

Znikają z krajobrazu świadkowie historii techniki: manufaktury włókiennicze, przydomowe olejarnie czy garbarnie, gorzelnie, cegielnie, smolarnie i inne zakłady oraz osiedla kolejowe i przemysłowe. Upadek niewielkich zakładów przemysłu ludowego był związany m.in. z rosnącym zapotrzebowaniem na towary przemysłowe, a także na działania władzy państwowej po 1945 roku, której celem było zamknięcie drobnych zakładów przemysłowych, ponieważ ich właściciele uważani byli za „wrogów ludu”.
Charakterystyczne elementy wiejskiego krajobrazu: młyny wodne, wiatraki, kuźnie, mają bogatą reprezentację w muzeach na wolnym powietrzu, wciąż dominują w myśli teoretycznej muzealników, wzbudzają zainteresowanie konserwatorów, a ostatnio również – przedstawicieli branży turystycznej.
Od początku XX w. zyskała na popularności indywidualna twórczość ludowa (m.in. tkactwo, ceramika, plecionkarstwo, zdobnictwo drewniane), określana mianem przemysłu ludowego. Narodziły się pomysły na organizację jego skupu i rynku zbytu. Zaczęły powstawać bazary przemysłu ludowego, z czasem też spółdzielnie i wreszcie „Cepelia”. Jednocześnie wytwórczość ludowa znalazła się w kręgu zainteresowań miejskich odbiorców.
W muzeach na wolnym powietrzu powstają jedyne w swoim rodzaju ekspozycje związane z przemysłem ludowym lub jego przetworzoną kontynuacją. Ukazują lokalną historię i właściwą danemu regionowi wytwórczość.
Organizując konferencję zapraszamy do debaty nad stanem zachowania obiektów budownictwa przemysłowego in situ oraz translokowanych do muzeów, możliwością ich wykorzystania na cele kulturalne, edukacyjne i turystyczne oraz do zastanowienia się, jaką rolę pełnił przemysł ludowy, jaka obecnie jest jego formuła, a także z jakimi problemami się boryka.
Serdecznie zapraszamy do udziału.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny 730–538–400 lub mailowy: redakcja@pmkl.pl. Osoby odpowiedzialne za organizację: dr Przemysław Sianko, Aleksandra Pluta, Urszula Szymak-Waśkiewicz.

Konferencja odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Poniżej znajdują się dane dostępu do wydarzenia:

https://zoom.us/j/95502045537?pwd=ZWthZ0VHbVhtSG1QR2RvRDN3cnNHZz09
Identyfikator spotkania: 955 0204 5537
Kod dostępu: 410433

FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Program konferencji_przemysł ludowy