Na drewnianym podeście - grupa tańczących osób, dzieci i dorosłych, które trzymają się za ręce tworząc krąg.  W tle - drzewa. . „PAŁKA, ZAPAŁKA,DWA KIJE…”– początek znanej kiedyś wszystkim dzieciom rymowanki, wymyślonej do zabawy w chowanego, to tytuł projektu który Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zrealizowało z myślą o najmłodszych. W tygodniu odbywały się zajęcia w przedszkolach, w niedzielę – 13 października, zaprosiliśmy do skansenu wszystkich: dzieci, rodziców, dziadków. Pod okiem instruktorów można było poznać, albo przypomnieć sobie, dawne gry i zabawy. Początek o godz. 12.00.

Podróż w przeszłość rozpoczęła się zwiedzaniem wystawy „Dziecięce troski i beztroski. Dziecko w społeczności wiejskiej Podlasia na przełomie XIX i XX wieku”. W zabytkowej chałupie z Dąbrowy Moczydeł można oglądać, między innymi, zabawki wykonane z drewna czy kawałków tkaniny.
Później, do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu zaprosili pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury: Agnieszka Jakubicz – instruktorka folkloru i Andrzej Grzybowski – akordeonista zespołu Kurpie Zielone. Przypomnieli tradycyjne ludowe gry, zabawy i tańce.
Na chętnych, którzy przynieśli ze sobą prowiant, czekało ognisko.
Niedzielny piknik rodzinny, którego uczestnicy mogli wejść na teren skansenu bezpłatnie,  jest częścią projektu „Pałka, zapałka, dwa kije…”, który Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zrealizowało dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura. Partnerami były trzy przedszkola z gminy Wasilków. W dni powszednie odwiedzał je twórca ludowy Marek Szyszko, pod którego kierunkiem dzieci uczyły się wykonywać z gotowych elementów drewniane zabawki.

Piknik integracyjny „Pałka, zapałka, dwa kije…”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela 13 października
Godzina: 12.00
Wstęp bezpłatny