PALMY WIELKANOCNE – RODZINNA NIEDZIELA. Zamiast kupować gotową palmę, może warto zrobić ją własnoręcznie, spędzając czas z rodziną w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej? Taka okazja zdarzyła się w niedzielę (7 kwietnia o godz. 12.00). Warsztaty poprowadziła Teresa Szuszko, rodowita Kurpianka, dlatego powstały palmy wielkanocne charakterystyczne dla tego regionu, zdobione kwiatami z bibuły.

 

Palmy kurpiowskie to te najbardziej kolorowe. Bogactwo żywych barw, którymi wyróżniają się wśród palm z różnych regionów Polski zawdzięczają kwiatom z bibuły. Teresa Szuszko jest mistrzynią w ich wykonywaniu, zajmuje się tym od dzieciństwa. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można było nie tylko zobaczyć jak robi to mistrzyni, ale też spróbować swoich sił w zwijaniu kawałków bibuły tak, by powstały z nich kwiaty potrzebne do zdobienia palm. Bo przecież bez nich trudno sobie wyobrazić przygotowania do Wielkanocy. To jeden z symboli świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wspomnienie tłumów witających gałązkami palmowymi wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa.
Święcenie palm w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień ma w Polsce kilkuwiekową tradycję. To zwyczaj wciąż żywy, chociaż większość z nas zastępuje palmy zrobione własnoręcznie gotowymi i traktuje je często jako element dekoracyjny towarzyszący świętom. Dawniej było inaczej. Ludzie przypisywali palmom magiczną moc. Postawione w oknie miały chronić domy przed uderzeniem pioruna, umieszczone za świętym obrazem – zapewniać domownikom zdrowie i dobrobyt. „Rodzinna Niedziela w Skansenie” stała się okazją, by przypomnieć sobie ludowe tradycje i spędzić czas z najbliższymi.

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Palmy Wielkanocne”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 7 kwietnia 2019 r., godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min.
Ognisko dla chętnych (prowiant własny)
Zapisy: 509 336 816