PIKNIK POD GRUSZĄ. W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku, w godzinach 9.00-14.00 Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprosiło dzieci i młodzież na zajęcia, których tematem było życie mieszkańców podlaskich miast i wsi, położonych nad brzegami rzek. Zaprezentowaliśmy wystawę zatytułowaną „Dolinami rzek”. Podczas części warsztatowej uczestnicy spróbowali swoich sił w plecionkarstwie i sami zrobili ozdobne, drewniane breloczki.

Na wystawie „Dolinami rzek” znajdziemy wszystko, czego potrzebowali przed laty mieszkańcy nadrzecznych miejscowości, żeby uczynić z wody źródło utrzymania. Są tam zabytkowe łodzie i czółna, a także narzędzia używane do połowu ryb, których nazwy są już, dla większości z nas, nie do rozszyfrowania. Na przykład wiersze. Niewielu jest takich, którzy wiedzą, że to nie tylko poezje czy linijki tekstu, ale też wiklinowe pułapki, w które wpadają leszcze, liny i karasie. Żaki, ościenie, różne rodzaje sieci, wszystkie te przedmioty będzie można nie tylko zobaczyć, ale też poznać ich historię i zastosowanie.

Zwiedzaniu wystawy towarzyszył pokaz wyplatania narzędzi rybackich. Zygmunt Skubich, twórca ludowy z okolic Goniądza, plecionkarstwem zajmuje się od lat. Oprócz tradycyjnych narzędzi do połowu ryb, potrafi wyczarować z wikliny kosze i naczynia w przeróżnych kształtach. Uczestnicy „Pikniku pod Gruszą” mogli podziwiać jego kunszt i spróbować swoich sił w tym rzemiośle.

Na tym nie koniec części warsztatowej. Pamiątką z tegorocznego „Pikniku pod Gruszą” był własnoręcznie zrobiony, drewniany breloczek z wzorem nawiązującym do tematu zajęć.

„Piknik pod Gruszą” to cykliczna impreza edukacyjna dla grup zorganizowanych. Co roku odbywa się na początku czerwca, tuż po Międzynarodowym Dniu Dziecka. Młodzi uczestnicy poznają dawne zawody i zwyczaje, spędzają czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu zabytkowych chałup. Na chętnych czeka rozpalone ognisko (prowiant we własnym zakresie).