FESTYN ETNOGRAFICZNY

Podlaskie Ziołami Pachnące

11 września 2011, w godz. 11.00 – 17.00

podlaskie-ziolami-pachnace-2011-plakat-a3-v2bW Białostockim Muzeum Wsi odbył się festyn miodowo – ziołowy. Impreza przyciąga co roku entuzjastów różnych gatunków miodów i ziół, ale też regionalnej kuchni. W trakcie festynu można byłó zobaczyć pokaz wędzenia mięs, wypieku sękacza oraz tłoczenia oleju lnianego w drewnianej prasie, a także prześledzić cykl produkcyjny w leśnej bimbrowni. Oprócz wystawców sprzedających regionalne specjały w białostockim skansenie byli również twórcy, prezentujący ludowe rękodzieło. Ponadto został przeprowadzony konkurs na Najlepszą pieczonkę podlaską (regulamin konkursu), w którym jurorami były osoby z publiczności. Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Grzegorz Falkowski – Pieczonka Podlaska
II miejsce: Lucyna Skrodzka – Pieczonka Wiejska
III miejsce: Podlaska Izba Rolnicza – Kociołek Izbowy

Przybywający na festyn mogli zwiedzić ekspozycje we wnętrzach zabytkowych budynków. W trakcie imprezy wystąpiły zespoły folklorystyczne, spośród których wyłonieni zostali reprezentanci Białostocczyzny na przyszłoroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

W ramach festynu odbył się Piknik Wołowy, zorganizowany przez Podlaską Izbę Rolniczą, promujący mięso wołowe i jego przetwory. W hali namiotowej, usytuowanej na terenie skansenu, można było posłuchać prelekcji na temat produktów z mięsa wołowego, spróbować kulinarnych specjałów, a także uczestniczyć w różnych grach, zabawach i konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Autor: Dariusz Szymański

F O T O R E L A C J A


PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH

11 września 2011

11 września 2011 roku w  ramach festynu Podlaskie Ziołami Pachnące  już po raz trzeci odbył się przegląd folklorystyczny, którego celem jest popularyzacja lokalnej kultury ludowej, prezentacja zespołów folklorystycznych wykonujących repertuar właściwy dla Białostocczyzny i ukazanie folkloru muzycznego regionu o tak znaczącym zróżnicowaniu kulturowym, w tym etnicznym, narodowościowym i religijnym.

Zespoły, kapele i soliści wyróżniający się w prezentowaniu własnego autentycznego folkloru zostali wytypowani do udziału w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach folklorystycznych (m.in. do reprezentowania Białostocczyzny na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą w czerwcu 2012).

Do tej pory komisja składającą się z doświadczonych etnomuzykologów i folklorystów wytypowała do prezentowania Białostocczyzny na kazimierskim festiwalu m.in.: zespół Rodyna z Dubiażyna, gm. Bielsk Podlaski (I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych Kazimierz 2010), Wierę Niczyporuk z Malinnik, gm. Orla (III miejsce w kategorii solistów, Kazimierz 2011), Tadeusza Wasilewskiego z Brańska (III miejsce w kategorii solistów instrumentalistów, Kazimierz 2011).

W tym roku wytypowani zostali:
– w kategorii zespołów śpiewaczych: zespół śpiewaczy „Wrzosy” z Wilanowa gm. Mielnik oraz duet z Malinnik gm. Orla;
– w kategorii solistów śpiewaków: Marcin Lićwinko z Rogożyna;
– w kategorii folkloru rekonstruowanego: zespół „Południce” z Białegostoku;

Zachęcamy zespoły z województwa podlaskiego do wzięcia udziału w przeglądzie w latach kolejnych!

Pliki do pobrania:
regulamin przeglądu
karta zgłoszenia 2011
protokół jury festiwalu