RODZINNA NIEDZIELA W SKANSENIE

15 kwietnia 2012 godz. 12.00 – 16.00

     15 kwietnia w niedzielę w Białostockim Muzeum Wsi odbyła się kolejna Rodzinna Niedziela w Skansenie. Tym razem tematem przewodnim spotkania były prace domowe związane z utrzymaniem higieny w dawnym gospodarstwie domowym.
  Najmłodsi uczestnicy spotkania mogli nie tylko poznać takie sprzęty jak kijanka, tara czy magiel, ale także własnoręcznie je wypróbować. Wielu z nich dowiedziało się co tak naprawdę kryje się pod pojęciami żelazko na duszę, nosidła na wodę, a także pralka „Frania”.
  Kolejnym punktem programu był pokaz wyrobu ługu oraz mydła, który zgromadził głównie dorosłych. W trakcie pokazu pracownik skansenu, historyk Przemysław Sianko nie tylko w sposób fachowy przybliżył, ale i zademonstrował przybyłym proces otrzymania wspomnianych środków czystości.
  Spotkanie urozmaiciła obecność pana Kazimierza Ostrowskiego, który zaprezentował tradycyjny wyrób brzozowych mioteł. Po spotkaniu część z osób przeniosła się na uroczą polanę, na której rozpalone zostało ognisko. Impreza trwała do godziny 16.00.