Dwoje dzieci i fragmenty innych osób stojących i siedzących wokół stołu, na którym porozkładane są mniejsze i większe drewniane deseczki. PTASIE DOMKI Na początku zimy pomagaliśmy dokarmiać ptaki, u progu wiosny budujemy im domki. Sezon lęgowy większości gatunków żyjących w Polsce przypada na jeden z wiosennych miesięcy, więc budki, które powstały podczas Rodzinnej Niedzieli w Skansenie (10 marca, o godz. 12.00) mogą się przydać jeszcze w tym roku.

 

 

Tak, jak podczas poprzedniego spotkania w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej poświęconego ptakom, na uczestników czekali nasi sokolnicy i materiały, z których każda rodzina samodzielnie zbudowała budkę lęgową.
Od specjalistów z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia można się było dowiedzieć między innymi: w jakich miejscach najlepiej zawieszać budki, jak je mocować, w jaki sposób zabezpieczać ptasie domki przed drapieżnikami, których łupem mogą paść pisklęta.  Sokolnicy opowiedzieli również o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków: o poszukiwaniu partnera i zalotach, o tym, z czego ptaki budują gniazda, jak wychowują młode.
Na początku lutego budowaliśmy w skansenie karmniki. Tym razem każda z rodzin otrzymała zestaw drewnianych elementów, z których wspólnymi siłami zbudowała budkę lęgową. Budki mają otwory o średnicy około 3 centymetrów co oznacza, że staną się idealnym mieszkaniem na przykład dla sikorek. Ptasie domki można było zabrać ze sobą, a po pracy można było się posilić przy ognisku.

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Ptasie domki”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela 10 marca 2019 r.
Godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min. (bez ogniska)
Dojazd: BKM linia 102 (przystanek Zajazd)
Zapisy: tel. 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl