Profil i ramiona jasnowłosej dziewczynki trzymającej końce przyczepionych do ściany nici. Widać też pragment okna. DO (RĘKO) DZIEŁA! W pierwszą niedzielę października, w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej było twórczo, barwnie i ludowo. Temat wyjątkowo urozmaiconych warsztatów – tkactwo i etnodizajn. Można było własnoręcznie utkać zakładkę do książki, bransoletkę albo podstawkę pod kubek, namalować ludowy wzór na płóciennej torbie.

 

Tradycyjnych tkanin mamy w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej imponującą kolekcję. Ich część można podziwiać na wystawach w dworze z Bobry Wielkiej.  Te większe – głównie dywany dwuosnowowe, są częścią wystawy stałej „Sztuka Ludowa Podlasia”, te mniejsze – krajki, stały się tematem wystawy czasowej, otwartej kilka tygodni temu.
Podczas najbliższej Rodzinnej Niedzieli w Skansenie można było nie tylko zwiedzić obydwie wystawy, ale też spróbować swoich sił w rękodziele. Każdy z uczestników wybrał sobie temat zajęć. Mogła to być krajka. Wykonanie tak długich pasów tkaniny, jak te, które dawniej zdobiły strój mieszkańców podlaskiej wsi, zajmuje wiele czasu. Ale tą samą techniką można utkać bransoletkę, czy zakładkę do książki, a jeśli nauka nie pójdzie w las, zdobyte na warsztatach umiejętności przydadzą się podczas długich, jesiennych  i zimowych wieczorów. Podobnie jest z tkaniem na ramce. Niewielka makatka, która powstała na zajęciach, może służyć jako podstawka pod kubek, ale jeśli ktoś połknął tkackiego bakcyla, nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości stał się twórcą gobelinów.
Było też coś dla tych, którzy lubią folklor, ale we współczesnym wydaniu. Etnodizajn. Na zajęciach można było własnoręcznie ozdobić płócienną torbę wzorami inspirowanymi sztuką ludową: detalami zdobniczymi z drewnianych domów, czy fragmentami wzorów widocznych na tkaninach dwuosnowowych.

Rodzinna Niedziela w Skansenie
Do (ręko) dzieła!
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela, 6 października 2019 r.
Godz.:12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24,
e-mail: edukacja@pmkl.pl