Chłopiec w ciemnoszarej bluzie siedzący w ławce z piórem w ręku, pochylony nad częściowo zapisaną kartką. WITAJ SZKOŁO! Tydzień przed końcem wakacji zabytkowa szkoła z Kalinowa-Solek przypomni sobie czasy, kiedy jej klasy tętniły życiem. Zapraszamy całe rodziny. Będą warsztaty kaligrafii, pisania gęsim piórem i stalówką, własnoręczne wykonywanie kalendarzy szkolnych i planów lekcji w stylu etno oraz zwiedzanie wystawy opowiadającej o dawnej szkole. Rodzinna Niedziela pod hasłem „Witaj szkoło” – 25 sierpnia, o godz. 12.00 w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Już samo zwiedzanie szkoły przeniesionej do skansenu z Kalinowa-Solek jest niezapomnianą podróżą w czasie. Dwie sale zajmuje wystawa związana tematycznie z tym właśnie miejscem. Można zobaczyć, jak wyglądały klasy w wiejskiej szkole kilkadziesiąt lat temu. Wśród zgromadzonych na wystawie przedmiotów znalazły się między innymi: ławki z charakterystycznymi otworami na kałamarze, drewniane liczydła i piórniki, szkolne regały z pomocami naukowymi.
Część wystawy poświęcona jest historii szkoły w Kalinowie-Solkach. Składają się na nią dokumenty: stare dzienniki, zeszyty, czy świadectwa mieszkańców gminy Kulesze Kościelne, którzy uczęszczali do tej właśnie podstawówki.
Ale oglądanie wystawy to tylko jedna z wielu atrakcji zbliżającej się Rodzinnej Niedzieli w Skansenie. W jej trakcie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w kaligrafii, sprawdzić – jak pisało się gęsim piórem czy stalówką, przygotować się do nadchodzącego wielkimi krokami roku szkolnego, wykonując etno-kalendarz lub plan lekcji. A ponieważ wakacje trwają, warto korzystać z pogody na świeżym powietrzu. Dla chętnych, którzy przyniosą ze sobą coś do jedzenia, rozpalimy ognisko.

 

Rodzinna Niedziela „Witaj Szkoło”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 25 sierpnia 2019 r.
Godzina: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy – tel.: 509 336 816, 85 743 60 82 w. 24,
e-mail: edukacja@pmkl.pl