Drewniana budka, której wysokość jest dwukrotnie większa niż szerokość. Brzegi płaskiego daszka wystają poza ścianki. Pod daszkiem wycięty jest niewielki okrągły otwór. Z lewej strony - fragment trzymającego budkę człowieka. SKRZYDLACI SĄSIEDZI – wyjątkowo miłe towarzystwo. Żeby je sobie zapewnić, wystarczy umieścić w pobliżu własnego mieszkania budkę lęgową. Skąd ją wziąć? Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zorganizowało w niedzielę, 1 marca o godz. 12.00, warsztaty budowania ptasich domków. Przydadzą się jeszcze w tym roku.

 

 

„Skrzydlaci sąsiedzi” to kolejna w tym roku Rodzinna Niedziela w Skansenie. Ściśle związana z porą roku. Sezon lęgowy większości gatunków ptaków żyjących w Polsce przypada na jeden z trzech wiosennych miesięcy, więc budki, które powstały podczas warsztatów, mogą zostać zasiedlone jeszcze w tym sezonie.
Temat ptasich domków pojawia się w ofercie edukacyjnej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej nieprzypadkowo. W Ośrodku Edukacji Ekologicznej Sokolarnia mamy fachowców, którzy o ptakach wiedzą niemal wszystko. I chętnie się swoją wiedzą dzielą. W trakcie niedzielnych zajęć opowiedzieli między innymi: w jakich miejscach najlepiej zawieszać budki, jak je mocować, w jaki sposób zabezpieczać ptasie domki przed drapieżnikami, których łupem mogą paść pisklęta.  Sokolnicy opowiedzieli również o wiosennych zwyczajach niektórych gatunków: o poszukiwaniu partnera i zalotach, o tym, z czego ptaki budują gniazda, jak wychowują młode.
Tak, jak podczas ubiegłorocznych zajęć poświęconych ptakom, oprócz sokolników z Ośrodka Edukacji Ekologicznej, na uczestników czekały materiały, dzięki którym budowanie ptasich domków  stało się nie tylko proste, ale i przyjemne. Każda rodzina otrzymała zestaw drewnianych elementów, z których samodzielnie zbudowała budkę lęgową. Wszystkie budki mają otwory o średnicy około 3 centymetrów co oznacza, że staną się idealnym mieszkaniem dla ptaków wielkości sikorek. Ptasie domki uczestnicy zabrali ze sobą, a wszyscy ci, którzy po pracy lubią się posilić przy ognisku, zostali w skansenie dłużej.

Rodzinna Niedziela w Skansenie „Skrzydlaci sąsiedzi”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela 1 marca 2020 r.
Godz. 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Czas trwania: ok. 60 min. (bez ogniska)
Dojazd: BKM linia 102 (przystanek Zajazd)
Zapisy: tel. 509 336 816 lub 85 74 36 082 w. 24,
e-mail: edukacja@pmkl.pl