ŚWIĘCI PATRONI WIEJSKICH CHAT NA PODLASIU – tak zatytułowaną, nową wystawę czasową, można oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. To wystawa tak zwanych oleodruków z wizerunkami Chrystusa, Matki Boskiej czy świętych, które dawniej były nieodłącznym elementem wystroju wnętrz wiejskich domów. Wystawa będzie czynna do 30 czerwca we dworze z Bobry Wielkiej.
„Święci patroni wiejskich chat na Podlasiu” to wystawa tak zwanych oleodruków, które w połowie XIX wieku stały się łatwo dostępne, a co za tym idzie – popularne, zarówno na wsi, jak i w mieście. Zostały wykonane techniką oleografii (druku z wykorzystaniem farb z dodatkiem oleju), co miało je upodobnić do malarstwa olejnego.
Na wsi królowały obrazy o tematyce sakralnej i takie właśnie znalazły się na wystawie, która jest podzielona na trzy części. Pierwsza część poświęcona jest tematyce kultu maryjnego. Druga dotyczy wizerunków Jezusa Chrystusa, Boga-Ojca i świętych. Trzecia to aranżacja wnętrza domu wiejskiego z wyodrębnionym świętym kątem, pokazująca tradycyjne usytuowanie „świętych obrazów”.
W zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej znajduje się około 500 druków fabrycznych pochodzących głównie z terenu województwa podlaskiego. Część z nich została poddana konserwacji i trafiła na wystawę wraz z eksponatami wypożyczonymi z Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku oraz ze zbiorów prywatnych.
W niedzielę, 1 maja po otwarciu wystawy zaprosiliśmy całe rodziny do chałupy z Pieczysk na warsztaty wykonywania kapliczek z gliny oraz warsztaty drzeworytu.