Kilka osób trzyma się za ręce tworząc krąg. Tańczą. Kobiekty mają na sobie czerwone suknie do kostek, panowie ciemne spodnie i buty oraz czarne nakrycia głowy.WEEKEND Z KULTURĄ TATARSKĄ Kultura Tatarów polskich po raz kolejny zagościła w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Można podziwiać tatarskie tańce, dawne stroje, ułanów i łuczników na koniach, pokazy przyrządzania tatarskich potraw.  Zapraszamy w sobotę i niedzielę od godz. 11.00 do 17.00. Atrakcji wystarczy na dwa dni.

 

 

To już ósmy Festiwal Kultury Tatarskiej. Głównym organizatorem jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, współorganizatorami – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i klub AMM Archery – skupiający miłośników łucznictwa konnego. Impreza, która w atrakcyjny sposób przybliża mieszkańcom regionu działalność artystyczną, zwyczaje i wspaniałą kuchnię Tatarów polskich, wraca po rocznej przerwie. W ubiegłym roku pandemia nie pozwoliła na jej organizację.
Festiwal rozpoczął się w sobotę – 26 czerwca, zakończy w niedzielę – 27 czerwca. W programie przede muzyka i tańce przedstawicieli polskiego orientu pozwalające zaprezentować ich barwne ludowe stroje. Na scenie prezentują się: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk i Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk, ale też, między innymi, Joanna Broda z Krakowa, która specjalizuje się w tańcach tureckich.
Przez dwa festiwalowe dni w skansenie można podziwiać umiejętności kulinarne specjalistów od kuchni tatarskiej. Przysmaki takie jak: czebureki, pilaw czy pierekaczewnik stały się jedną z wizytówek społeczności tatarskiej na Podlasiu, tym co przyciąga na organizowane przez nią imprezy spore grono smakoszy.
Ale nie tylko miłośnicy dobrego jedzenia znajdą w skansenie coś dla siebie w ostatni weekend czerwca. To gratka także dla miłośników koni. Festiwalowi Kultury Tatarskiej towarzyszą Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego, które rozpoczęły się już w piątek. W sobotę, oprócz łuczników konnych, można było zobaczyć pokazy jazdy konnej i kaskaderskiej Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, w niedzielę niewątpliwą atrakcją stanie się pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Pułku Reprezentacyjnego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Jaki to ma związek z ideą festiwalu? Nie byłoby polskiej tradycji ułańskiej gdyby nie Tatarzy. To właśnie na wzór tatarskiej chorągwi powstały polskie formacje, a nazwa ułani pochodzi od nazwiska tatarskiego dowódcy.
W trakcie festiwalu można nauczyć się strzelać z łuku i posługiwać szablą, są pokazy kaligrafii arabskiej i zwiedzanie tatarskiej jurty. Można też oglądać ptaki drapieżne i sowy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia, słuchając opowieści sokolników o ich zwyczajach, a ponieważ trwa właśnie nasza słoneczna promocja – wstęp na teren skansenu kosztuje 2,5 zł od osoby.