Zdjęcie przestawia mężczyzn w strojach hsarskich, pędzących na koniach. XII DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ za nami.Podobnie jak w ubiegłych latach można było podziwiać popisy husarzy, ich umiejętności jeździeckie i kunszt we władaniu bronią oraz szarżę husarską ku pamięci bitwy pod Hodowem z 1694 roku. Wydarzenie rozpoczęło się 3 września o godz. 15.00, wcześniej – w godzinach 9.00-14.00, odbywały się towarzyszące wydarzeniu zawody łucznictwa konnego.

 

Od kilku lat gospodarzem wydarzenia, które organizuje Fundacja Obowiązek Polski, jest Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. To żywa lekcja siedemnastowiecznej historii Polski. Pierwszą z atrakcji tegorocznego, dwunastego już, Dnia Tradycji Rzeczypospolitej był czwarty Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski. W tym samym czasie można było podziwiać widowisko historyczno-edukacyjne, w trakcie którego zobaczyliśmy między innymi: prezentację XVII-wiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz sprawności łuczników konnych, pokaz szermierki szablą bojową czy pokaz jeździecki Pocztu Dam Husarskich. Przygotowany został również specjalny program dla najmłodszych – Sarmatiadka, podczas której można było, między innymi, przejechać się na koniach husarskich i wziąć udział w warsztatach strzelania łuku.
Ukoronowaniem całego przedsięwzięcia była szarża husarska ku pamięci bitwy pod Hodowem z 1694 roku, z czasów wojny polsko-tureckiej 1683–1699, którą rozpoczęła odsiecz wiedeńska Jana III Sobieskiego. Latem 1694 roku wojska polskie i tatarskie starły się pod Hodowem. Mimo ogromnej dysproporcji sił, z powodu której bitwa jest nazywana polskimi Termopilami, nasze wojsko zmusiło wroga do odwrotu.
W trakcie XII Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Podlaskim Muzeum Kultury ludowej, można było zobaczyć również: taniec staropolski i pokazy Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia.