KONCERT ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH Z CAŁEGO ŚWIATA
w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”
oraz widowisko obrzędowe „Dożynki”
5 sierpnia (sobota), godz. 16.00
Koncert rozpoczął się widowiskiem obrzędowym „Dożynki” (pole przy zagrodzie z Grzybowszczyzny Starej, godz. 16.00) oraz barwnym korowodem reprezentantów wszystkich zespołów. Widowisko obrzędowe „Dożynki” zaprezentowały Zespół Knyszynianki, Młodzieżowy Teatr Tradycji z Knyszyna, Pogodna Jesień i Kompania Męska. Z zakończeniem żniw i obchodami dożynek wiążą się liczne zwyczaje i obrzędy. W skansenie zostały odtworzone: żęcie sierpem i koszenie kosą, wiązanie i oborywanie przepiórki, a także przemarsz orszaku żniwnego.
Natomiast w czasie koncertu, wypełniając ideę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”, czyli poznanie różnorodności kulturowej świata, kultywowanie tradycji i folkloru, a także promocja naszego regionu na świecie, na scenie wystąpiły zespoły z Martyniki Francuskiej, Białorusi, Mołdawii, Rumunii, Łotwy, Turcji i Polski.
Na scenie wystąpiły:
LIRNIKI – BIAŁORUŚ
Zespół Muzyki i Pieśni Ludowej ”Lirniki” powstał w 1976 roku w miejscowości Gorodishche. Repertuar zespołu to przede wszystkim narodowe i regionalne pieśni ludowe Białorusi. Grupa w swoim repertuarze posiada pieśni rosyjskie, ukraińskie i polskie. Zespół gościł już na naszym festiwalu w 2013 roku i cieszył się dużą popularnością.
Kierownik zespołu : Tatsiana Kupryk
POIENITA FOLK ENSEMBLE – RUMUNIA
Zespół ,,Poienita” powstał w 1949 roku w pięknym karpackim mieście – Brasow w Rumunii. W swoim repertuarze zespół posiada regionalne tańce rumuńskie, mołdawskie, węgierskie i rosyjskie. Członkami zespołu są uczniowie szkół średnich, studenci i osoby pracujące. Jest współorganizatorem międzynarodowego festiwalu folkloru w Brasov.
Kierownik i choreograf zespołu: Pepine Benone
Kierownik muzyczny: Petrişor Varga
Dyrektor RCK: Marius Cristian Cisar
DAUGAVIŅA – ŁOTWA
Zespół taneczny przy łotewskiej szkole Hanzas w Rydze. Od 2009 r. uczestniczy w różnych koncertach i festiwalach nie tylko w kraju, ale też za granicą: w Wielkiej Brytanii, na Słowacji, we Francji, Belgii, w Estonii.
Kierownik zespołu: Edyta Dmuchowska- Grava.
RACINE CREOLE – MARTINIQUE (FRANCJA)
Zespół powstał w 1993 roku w Saint-Joseph na Martynice. Początkowym założeniem było stworzenie grupy wyłącznie dziecięcej. Obecnie w zespole tańczy grupa zarówno dziecięca, młodzieżowa jak i dorosła. W swoim repertuarze zespół posiada pieśni wysp archipelagu Ameryki Środkowej, Karaibów i tańców afrykańskich. Zespół koncertował wielokrotnie w krajach Europy, w obu Amerykach, na Karaibach.
Kierownik zespołu, choreograf: Jovinac Jeanne
ZESPÓŁ TAŃCA i MUZYKI “VÎNTULET” – MOŁDAWIA
Zespół powstał w 1957 roku w Kiszyniowie. Członkami zespołu są: uczniowie szkół średnich, studenci i osoby pracujące. Wielokulturowość i pochodzenie członków zespołu ma duży wpływ na repertuar zespołu. Grupa oprócz narodowych tańców mołdawskich, wykonuje tańce ruskie, rumuńskie, ukraińskie i cygańskie. Zespół koncertował min. w Rumunii, Rosji, na Ukrainie, w Etiopii, Afganistanie, Kazachstanie, na Sycylii, we Francji, w Bułgarii. Jest to pierwsza wizyta grupy w Polsce.
Kierownikiem zespołu jest: Eugen Suruceanu
BURSA NAZENDE HALK OYUNLARI GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ – TURCJA
Zespół powstał w 2010 roku w Centrum Kultury w Bursie. Grupa liczy 110 tancerzy. Repertuar grupy to tańce ze wszystkich regionów Turcji. Zespół koncertował w Grecji, Polsce, Hiszpanii, we Włoszech, w Macedonii, Rumunii, w Niemczech i na Węgrzech.
Kierownik i choreograf zespołu: Sedat Planali
LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA ,,SKOWRONKI”
Zespół został założony w 1986 roku. Działa przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich, studenci i osoby pracujące z województwa podlaskiego. Skowronki od 31 lat koncertują na festynach i festiwalach w kraju i za granicą.
Kierownik i choreograf zespołu: Mirosław Szymański
Kierownik muzyczny: Bogdan Drozdowski
Wstęp 1 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie.