Mężczyzna i kobieta idą tanecznym krokiem trzymając się za ręce. Mężczyzna w czarnym ubraniu i czarnym kapeluszu oraz białym szaliku, kobieta w białej sukni do kostek i białym kapeluszu. Za nimi, w lekkim oddaleniu, idzie korowód przebierańców.ZAPUSTY W SKANSENIE, czyli niepowtarzalna okazja, by poczuć atmosferę karnawału na podlaskiej wsi. Takiego jak przed laty – z korowodem przebierańców, obrzędami towarzyszącymi ostatkom, z pączkami, faworkami, tańcami i muzyką. Wszystko to czekało na tych, którzy w ostatnią niedzielę lutego, w samo południe, odwiedzili Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

 

 

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Kolorowo i radośnie. Najważniejsze było odpowiednie przebranie. Miało rozśmieszać, ale też przenosić wszystkich biorących udział w zabawie do innej, magicznej rzeczywistości. Ludzie przebierali się za zwierzęta: bociana, niedźwiedzia czy kozę, za postacie „nie z tego świata”, jak diabeł, anioł czy śmierć. Czasem mężczyźni przebierali się za kobiety i odwrotnie.
Na tegorocznych „Zapustach w Skansenie” wspólną zabawę poprowadziły zespoły ludowe z okolic Knyszyna i Moniek: Knyszynianki, Trzciannianki, Pogodna Jesień i Kompania Męska. Przypomniały dawne zwyczaje towarzyszące ostatnim chwilom karnawału: skoki przez kłodę, zabawę ze stęporą, szorowanie popiołem garnków, żeby nie została na nich nawet odrobina tłuszczu gdy nadejdzie Wielki Post. Ostatkom towarzyszyła zawsze myśl o zbliżającym się Wielkim Poście, ale też oczekiwanie na nadejście wiosny. Stąd zwyczaj palenia słomianej kukły, która jest symbolem zimy.
Podczas zapustów nie może zabraknąć tłustych smakołyków, na przykład pączków i faworków, bo przecież trzeba się najeść do syta przed czterdziestodniowym postem. Nie może też zabraknąć muzyki. Tym razem na „Zapustach w Skansenie” do tańca zagrała Kapela Batareja mająca w swoim repertuarze muzykę ludową z różnych regionów Polski. Członkowie zespołu grają na instrumentach, które można było usłyszeć przed laty na wiejskich zabawach: skrzypcach, akordeonie, cymbałach czy barabanie.
Jak widać, atrakcji było co niemiara, a ci, którzy mimo wszytko poczuli niedosyt, wzięli udział w warsztatach, podczas których można było zrobić samodzielnie karnawałową maskę.

 

Zapusty w Skansenie
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: niedziela, 23 lutego 2020 r.
godz. 12.00
Wstęp wolny