IMPREZA PLENEROWA

Zielone Świątki

24 maja 2015 r.

plakat24 maja br. na terenie Białostockiego Muzeum Wsi odbył się festyn etnograficzny „Zielone Świątki”. To już ósma edycja imprezy związanej z obchodami ludowego święta, sięgającego tradycjami czasów przedchrześcijańskich. Jego istotę stanowi kult odradzającej się po zimie przyrody. Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek były zielone gałązki, którymi strojono domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem było ich zatykanie w strzechę i w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucano gałęzie po podwórku. Przy drzwiach ustawiano młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za święte. Wewnątrz domu dekorowano drzwi, okna, obrazy i ikony. Używano do tego także tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach.

Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem dla pasterzy. Udekorowane wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta, pędzono przez wieś, do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki. W Zielone Świątki palono na Podlasiu ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami. Wierzono bowiem, że potrafią one stosując różnego rodzaju magiczne praktyki wpłynąć na nieurodzaj.

W tym roku na terenie skansenu odtworzone zostały zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami, Chodzenie z królewną oraz Wodzenie kusta. Tradycyjnie już miał miejsce kiermasz rękodzieła ludowego, a także degustacja i sprzedaż potraw regionalnych. Na scenie zaprezentowały się: Barwianki, Cygańskie serca, Hamanina (Białoruś), Tsigunz Fanfara Avantura i Janusz Prusinowski Kompania. Wiele atrakcji przygotowali również policjanci, strażacy, pracownicy pogotowia ratunkowego i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ponadto można było zobaczyć pokaz tradycyjnego kowalstwa i wytopu rudy żelaza, wziąć udział w warsztatach garncarskich i plecionkarskich, a dzieci mogły spróbować swoich sił w wycinance i kolorowance.  „Bezpiecznie na wsi – zwierzaki to nie pluszaki!” – pod takim tytułem zaprezentowana została wystawa laureatów „V Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci”, organizowanego przez KRUS OR w Białymstoku.
Do pobrania: plan skansenu

Fotorelacja:

 

 

 

film_btn ZOBACZ FILM