W niedzielę 4 czerwca już po raz dziewiąty odbył się festyn etnograficzny Zielone Świątki w Skansenie. Podczas imprezy plenerowej na scenie wystąpiły regionalne zespoły folklorystyczne wykonujące pieśni i przyśpiewki wiosenne. Kapela Grodzieńska zaprezentowała folklor z okolic Grodna i Lidy. Zaproszone
zespoły folklorystyczne i grupy teatralne odtworzyły zwyczaje zielonoświątkowe takie jak chodzenie z
królewną, wodzenie kusta oraz majenie domów zielonymi gałązkami. Najmłodsi uczestnicy wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich dawnych grach i zabawach na świeżym powietrzu. Mirosław Piechowski, garncarz z Czarnej Wsi Kościelnej, pokazał sztukę toczenia naczyń glinianych na kole. Ponadto rzemieślnicy, artyści i rękodzielnicy z Białorusi zaprezentowali swoje wyroby i opowiadali o tajnikach ich wykonywania. Na ten dzień wiele atrakcji przygotowali też przedstawiciele Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jurowcach i Pogotowia Ratunkowego. W programie wydarzenia był również pokaz lotów ptaków drapieżnych z Ośrodka Edukacji Ekologicznej – Sokolarnia.
Tradycyjnie odbył się kiermasz, podczas którego można było zakupić regionalne przysmaki m.in. chleby, wędliny, miody, sękacze, przetwory, odpustowe lizaki, syropy ziołowe i potrawy kuchni tatarskiej, a także rękodzieło – rzeźby drewniane, kosze wiklinowe, zabawki drewniane, wyroby kowalskie.
Impreza odbyła się w ramach Dni Wasilkowa.
Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego zamyka wielkanocny liturgiczny cykl świąteczny. Tradycje związane z tym świętem sięgają czasów przedchrześcijańskich. Kult odrodzonej po zimie przyrody oraz ponowna możliwość uprawy ziemi i wypasu zwierząt na zielonych łąkach to najważniejsze z przyczyn dla których ludzie świętowali i wciąż świętują. Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek są gałęzie, którymi stroi się domy i budynki gospodarskie, ogrodzenia oraz bramy. Powszechnym zwyczajem jest ich zatykanie w strzechę czy też w ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucanie po podwórku. Przy drzwiach ustawia się młode drzewka brzozowe, przez Słowian uznawane za święte. Wewnątrz domu dekorowane są drzwi, okna, obrazy i ikony. Do dekoracji używa się również tataraku, głównie ze względu na jego aromatyczny zapach. Zielone Świątki były jeszcze do niedawna najważniejszym świętem dla pasterzy. Przystrojone wiankami z brzozy i polnych kwiatów zwierzęta pędzono przez wieś, do zagród, a gospodarze wręczali pastuchom datki. W Zielone Świątki palono na Podlasiu ogniska, które miały strzec obsiane pola przed czarownicami. Niegdyś wierzono, że potrafią one – stosując różnego rodzaju magiczne praktyki -wpłynąć na nieurodzaj.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z festynu „Zielone Świątki” https://www.facebook.com/PMKL2016/posts/303810003410139
Szczegółowy regulamin oraz karta zgłoszeniowa znajdują się poniżej.
Regulamin (wystawcy) pobierz>>>
Karta zgłoszeniowa (wystawcy) pobierz>>>