Starsza kobieta w chustce z jedną dłonią opartą na klocku drewna. Trzyma w niej pęk lnu przypominający długie jasne włosy. W drugiej ręce kobieta ma drewniany kij, którym uderza w len. W tle okno, za nim zieleń. BABIE LATO W SKANSENIE Pamiętacie bajkę Marii Konopnickiej „Jak to ze lnem było”? Jeśli nie – właśnie jest okazja, by sobie przypomnieć. Ta cenniejsza niż złoto roślina po raz kolejny będzie tematem „Babiego lata w skansenie”. Uczestnicy dowiedzą się, jak z ziaren rodzi się surowiec do wytwarzania tkanin, zobaczą tradycyjną obróbkę lnu i pokaz tkania na krosnach, a także sztukę teatralną.  Zapraszamy od 28 września do 2 października w godz.: 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Po raz pierwszy będzie też możliwość uczestnictwa w „Babim lecie” online.

„Babie lato w skansenie” jest imprezą cykliczną, którą Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje rokrocznie na powitanie jesieni. To spotkanie z tradycją organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży ze szkół, i przedszkoli. Tym razem, podobnie jak w roku ubiegłym, głównym bohaterem będzie len.
O lnie, jego wartości i zastosowaniu, pięknie napisała Maria Konopnicka i właśnie jej bajkę „Jak to ze lnem było” można będzie obejrzeć na zajęciach w skansenie. W mistrzowskim wykonaniu! Przekazania i interpretacji słów poetki podjął się Mateusz Tymura – znany białostocki aktor, lalkarz, reżyser teatralny i muzyk.
Bajka Marii Konopnickiej ma ponad sto lat. Opisana w niej tradycyjna obróbka lnu to zajęcie mało już dziś popularne, ale na szczęście, nie przez wszystkich zapomniane. Podczas „Babiego lata w skansenie” twórczynie ludowe pokażą, jak z wysuszonych łodyg wyczarować przędzę i jak z tej przędzy powstaje tkanina. Będzie też prezentacja lnianych przedmiotów z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej: ręczników, elementów stroju ludowego, jak damskie i męskie koszule czy fartuchy.
Stałym bywalcom nie trzeba przypominać, że na wycieczkę do skansenu zawsze warto zabrać ze sobą jedzenie. Na chętnych, jak zwykle, będzie czekać ognisko.
Po raz pierwszy, oprócz tradycyjnych zajęć, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zorganizuje webinarium, czyli możliwość uczestnictwa w „Babim lecie” online. Czas trwania takich zajęć to pół godziny. Udział w nich jest bezpłatny, ale najpierw trzeba się zapisać, bo tylko wówczas można będzie otrzymać link do wydarzenia. Godziny rozpoczęcia zajęć to: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00

„Babie lato w skansenie”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Termin: 28.09 – 02.10.2020 r.
godz. 9.00 -11.00, 11.00-13.00
Koszt: 17 zł/os.
Zapisy:
tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24
e-mail: edukacja@pmkl.pl