Zdjęcie przedstawia pochyloną nad krzesłem starszą kobietę i patrzące na nią dzieci. Zdjęcie zrobione we wnętrzu. W tle widoczne oklno. BABIE LATO W SKANSENIE Jak co roku na przełomie lata i jesieni, zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. Tematem zajęć będą w tym roku przygotowania do zimy. Pokażemy nasze najnowsze wystawy czasowe (tkaniny i stroje) a podczas części warsztatowej mona będzie się nauczyć tkać. „Babie lato w skansenie” rozpocznie się 3 października, potrwa do 7 października. więcej

 

„Babie lato w skansenie” jest imprezą cykliczną, którą Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej organizuje rokrocznie na powitanie jesieni. To spotkanie z tradycją, organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży ze szkół, i przedszkoli. Tym razem impreza odbywać się będzie pod hasłem „Jak przygotować się na zimę?”. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – zadbać o ciepłe okrycie.
Uczestnicy „Babiego lata” obejrzą dwie wystawy czasowe na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Pierwsza z nich „Polska tkanina dwuosnowowa” pokazuje historię tkactwa dwuosnowowego w Polsce. Najstarsze prezentowane tam dywany mają ponad półtora wieku, najnowsze są dziełem tkaczek tworzących współcześnie, przede wszystkim w okolicach Janowa.
Druga z wystaw pokazuje, ukryte na co dzień w magazynach, stroje ludowe z kolekcji Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Takie stroje nosili dawniej mieszańcy wsi położonych w pobliżu Białegostoku, Bielska Podlaskiego czy Wysokiego Mazowieckiego. Dziś można je zobaczyć już tyko w muzeum.
Zarówno dywany, jak i ubrania ludzie na wsi bardzo często wytwarzali samodzielnie – z własnego lnu, z własnej wełny. Podczas zajęć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie zobaczyć jak wygląda obróbka tych włókien tradycyjnymi sposobami. Można też będzie spróbować swoich sił w wytwarzaniu najprostszej tkaniny. Okazuje się, że nie są do tego potrzebne skomplikowane krosna, wystarczy trochę nici i ramka.
„Babie lato w skansenie” startuje w pierwszy październikowy poniedziałek. Żeby przyjść, trzeba się wcześniej zapisać.

„Babie lato w skansenie”
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
03.10 – 07.10.2022 r.
godz. 9.00 -11.00, 11.00-13.00
Koszt: 5 zł/os.
Zapisy:
tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24
e-mail: edukacja@pmkl.pl