BIAŁE ŚWIATY NA ŚWIĘTA Przed nami kolejna odsłona bożonarodzeniowych warsztatów dla całych rodzin „Święta tuż, tuż…”. Zapraszamy do skansenu, do chałupy z Pieczysk w niedzielę (18 grudnia) o godz. 12.00. Tym razem pokażemy jak dawniej wypiekano opłatki i jak z tych opłatków robiono ozdoby na choinkę.
Na Rodzinną niedzielę w skansenie można się zapisać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 (nr tel.: 509 336 816, e-mail: edukacja@pmkl.pl).

Dawniej na wsi opłatki przynosił do domu ksiądz albo organista. Wypiekano je nad ogniem, w żelaznych szczypcach. Mamy w skansenie takie szczypce. Mamy też w chałupie z Pieczysk piec, nad którego paleniskiem można z powodzeniem wypiekać opłatki i podczas „Rodzinnej niedzieli w skansenie” 18 grudnia pokażemy, jak taki tradycyjny wypiek wygląda.
Dzielenie się opłatkiem w Wigilię Bożego Narodzenia to zwyczaj znany w Polsce od trzech wieków, jeden z tych, które przetrwały i wciąż są kultywowane. Nieco inaczej stało się z jeszcze jednym zastosowaniem opłatków, o którym dziś mało kto już pamięta. Dawniej robiono z nich tak zwane światy. To najstarsza polska ozdoba choinowa, nieznana nigdzie indziej na świecie, wykonana z wyciętych fragmentów opłatka, połączonych w przestrzenne kompozycje. Często były to misterne konstrukcje w kształcie gwiazdy, rozety, a najczęściej kuli – symbolu świata, którego narodzony w Betlejem Chrystus został królem. Przygotowanie światów, ze względu na kruchość materiału, wymagało skupienia i cierpliwości. Zawieszano je na choinkach i na belkach pod sufitem. Zwyczaj ten trafił pod strzechę z miast i rozpowszechnił się w XIX wieku.

Rodzinna niedziela w skansenie
Święta tuż, tuż…
miejsce – chałupa z Pieczysk w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
niedziela 18 grudnia, godz. 12.00
Cena – 10 zł/os
Zapisy: 509 336 816, edukacja@pmkl.pl (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00)