Siedem osób, dzieci i dorośli, za dłogim stołem, na którym leżą między innymi rulony kolorowej bibułki, stoją koszyki ze skłomy. Wszyscy są bardzo skupieni na własnych dłoniach w których trzymają jakieś drobne przedmioty. IDĄ ŚWIĘTA! Adwent właśnie się rozpoczął, wraz z nim – „Świąteczne przygotowania w skansenie” – czyli cykl spotkań rodzinnych o tematyce bożonarodzeniowej. Pierwsze, „Cuda spod powały”, za nami. Były to warsztaty wykonywania pająków z bibuły i słomy, które wielu z nas kojarzą się zapewne z wiosną. Słusznie. Warto jednak pamiętać, że zanim przywędrowała do nas  choinka, pająki zdobiły wnętrza wiejskich domów również podczas Świąt Bożego Narodzenia.

 

Wisiały pod powałą czyli drewnianym sufitem, tak lekkie, że nawet najmniejszy powiew wprawiał je w ruch. Wykonane najczęściej ze słomy żytniej i kolorowego papieru przybierały różne kształty od prostych, jak kilka połączonych ze sobą graniastosłupów, po rozbiegające się promieniście łańcuchy, zajmujące czasem cały sufit.
Podczas Rodzinnej Niedzieli w Skansenie można było posłuchać o tradycji wykonywania pająków i ich znaczeniu w wiejskiej obrzędowości, a – w części warsztatowej –  każdy spróbował swoich sił w wykonywaniu tej tradycyjnej ludowej dekoracji.
„Cuda spod powały” to pierwsza z trzech grudniowych Rodzinnych Niedziel w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Kolejne (8 i 15 grudnia) poświęcone będą wykonywaniu gwiazd kolędniczych i dawnych ozdób choinkowych. Organizatorzy oprócz zdobycia cennej wiedzy i nowych umiejętności gwarantują sto procent świątecznej atmosfery.

„Cuda spod powały”
Warsztaty wykonywania pająków
Termin: niedziela 1 grudnia 2019 r.
Godzina: 12.00
Koszt: 10 zł/os.
Zapisy: e-mail: edukacja@pmkl.pl; tel.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24