WIENIEC DOŻYNKOWY Koła Gospodyń Wiejskich w Studziankach okazał się jednym z najpiękniejszych na Podlasiu. Konkurs co roku towarzyszy Dożynkom Wojewódzkim, a w pracach komisji, tradycyjnie już, biorą udział etnolodzy z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Wykonywanie wieńców to najbardziej malowniczy ze wszystkich zwyczajów towarzyszących zakończeniu żniw. W tym roku wieńce z całego województwa przyjechały do Wigier. więcej

 

Komisja konkursowa ocenia wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach: tradycyjne i współczesne. Wieniec tradycyjny, taki, jakie można było zobaczyć na podlaskiej wsi w XIX wieku, ma formę korony i jest wykonany ze zbóż, nasion czy owoców. Dawniej jedynym materiałem do ozdoby wieńca, nie pochodzącym z pola czy lasu, były wstążki. W tej właśnie kategorii pierwsze miejsce otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich w Studziankach (gm. Wasilków) i Koło Gospodyń Wiejskich w Krzemiance (gm. Jeleniewo).

Wieńce, które przyniosły twórczyniom zwycięstwo w pierwszej kategorii były w całości wykonane z materiałów naturalnych: czterech gatunków zbóż, jarzębiny, naturalnych kwiatówmówi Artur Gaweł – dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury LudowejO zwycięstwie w drugiej kategorii, wieńców współczesnych, zadecydowała oryginalność kompozycji nawiązującej do zabytkowego budynku, kaplicy z miejscowości Zawyki.

Przy ocenianiu wieńców współczesnych, bardziej niż wierność tradycji, liczą się walory plastyczne i symbolika. Już w ubiegłym stuleciu ludzie, wykonując je, dawali wyraz swoim uczuciom patriotycznym i religijnym. Stąd takie elementy jak:, Orzeł Biały, herby, wizerunek Matki Boskiej, czy odwołujące się do religii napisy. W tej kategorii komisja najwyżej oceniła wieniec dożynkowy Koła Gospodyń Wiejskich w Zawykach (gm. Suraż)
Konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe to nieodłączny element Dożynek Wojewódzkich w Podlaskiem. W tym roku samorząd województwa zorganizował uroczystość na terenie dawnego klasztoru kamedułów w Wigrach.