Grupa tańczących osób - kobiet i mężczyzn w barwnych, ludowych strojach. Kobiety mają na głowach wzorzyste chustki, a ich szerokie sukienki stają się pod wpływem ruchu rozkloszowane. MINISTER DOCENIŁ KULTURĘ LUDOWĄ „W moim sercu wolność gra” i „Mistrzowska tkanina” to projekty, które Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zrealizuje w tym roku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja otrzyma na ich realizację w sumie  91 tysięcy złotych.

 

 

Obydwa docenione w ministerialnych konkursach projekty dotyczą kultury ludowej, ale każdy z nich innego jej obszaru. „W moim sercu wolność gra” to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie muzyczne z historią w tle. Dofinansowanie w wysokości 77 tysięcy zł pochodzi ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zorganizuje trzydzieści koncertów, które staną się okazją do wspólnego świętowania tego wydarzenia przez mieszkańców całego województwa, od Filipowa i Sejn po Drohiczyn. Koncerty będą miały charakter patriotyczny. W programie każdego z nich znajdzie się występ zespołów ludowych, takich jak: „Kurpie Zielone”, „Klekociaki”, „Narwianie” czy „Skowronki” oraz komentarz dotyczący wydarzeń historycznych w regionie, związanych z walką o niepodległość i budową polskiej państwowości.
Kolejny projekt, na realizację którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało ministerialne dofinansowanie, dotyczy tkaniny dwuosnowowej, jednego z najcenniejszych przejawów dziedzictwa kulturowego Podlasia. Tylko tu, przede wszystkim w okolicach Janowa, zachowała się umiejętność tkania dywanów dwuosnowowych, które budzą zachwyt daleko poza granicami Polski. Dzięki takim przedsięwzięciom, jak dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 14 tysięcy złotych projekt „Mistrzowska tkanina”, ta piękna tradycja ma szansę przetrwać. Mistrzynią jest Lucyna Kędzierska. Wielokrotnie nagradzana za swoje prace tkaczka przekaże swoją wiedzę dwóm przedstawicielkom młodszego pokolenia. Jedna z nich pracuje w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, gdzie wykorzysta zdobyte umiejętności podczas zajęć edukacyjnych, druga zamierza zająć się tkactwem zawodowo. Będą zgłębiać tajniki tkactwa techniką dwuosnowową przez osiem miesięcy. Zwieńczeniem projektu stanie się wspólna wystawa tkanin mistrzyni i uczennic w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia19 listopada 2019 r. o grach hazardowych „.