ŚLADAMI UNIJNYCH DOTACJI Dwór z Bobry Wielkiej, szkoła z Kalinowa-Solek, stodoła z Redut, to tylko niektóre zabytki przeniesione do skansenu lub wyremontowane dzięki funduszom europejskim. Zaaranżowane w ich wnętrzach wystawy, można było zwiedzać z przewodnikiem, a później – wziąć udział w inspirowanych wystawami warsztatach. Powód? Dzień Otwarty Funduszy Europejskich w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. więcej

 

Dofinansowanie z funduszy europejskich pozwoliło w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zrealizować projekty, dzięki którym w latach 2016-2018 do skansenu trafiły trzy zabytkowe budynki (szkoła i dwie stodoły), dwór z Bobry Wielkiej został gruntownie wyremontowany wewnątrz i na zewnątrz, a dwie stodoły i dwa spichlerze zyskały nowe dachy. Są to obiekty zlokalizowane w różnych, często oddalonych od siebie, częściach skansenu. Tę imponującą trasę unijnych dotacji, w Dniu Otwartym Funduszy Europejskich można będzie pokonać z przewodnikiem, który opowie o historii zwiedzanych zabytków i wystawach znajdujących się w ich wnętrzach. Zgromadzone tam muzealia pokazują różne aspekty kultury ludowej Podlasia, od dawnych środków transportu po sztukę.
Zwiedzanie skansenu, atrakcyjne samo w sobie, stało się inspiracją dla tych uczestników wydarzenia, którzy zdecydowali się wziąć udział w części praktycznej. W dwóch zwiedzanych obiektach – we dworze z Bobry Wielkiej i w szkole z Kalinowa-Solek edukatorzy z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej przeprowadzili warsztaty. We dworze, najokazalszym ze wszystkich zabytków na terenie skansenu, można aktualnie oglądać kilka wystaw, między innymi ekspozycję stałą „Sztuka ludowa Podlasia” i wystawę czasową „Polska tkanina dwuosnowowa” i właśnie w tej scenerii odbywały się warsztaty „Tkackie inspiracje”.
W szkole, jako ekspozycja stała, odtworzone zostało wnętrze klasy z połowy dwudziestego wieku, z ławkami, które mają otwory na kałamarze. Tam można było wziąć udział w warsztatach kaligraficznych „Czarno na białym”, a tuż obok – w salach edukacyjnych – w zajęciach plastycznych „Jesienne kolory” i „Jak dawniej podróżowano”.

Dzień Otwarty Funduszy Europejskich
w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
niedziela – 9 października 2022 r.
godz. 11.00-16.00