Jesteś na stronie: Alkierz
Główna treść strony

Chałupa z Tymianek Buci z końca XIX w.

Chałupa prezentuje typowy budynek mieszkalny drobnej szlachty zamieszkującej pogranicze podlasko – mazowieckie, utrzymującej się głównie z rolnictwa.

1
Makatka wyszywana, ok. 1945 – 1970
Makatka wyszywana, ok. 1945 – 1970
Makatka wyszywana, ok. 1945 – 1970
Nr inw. BMW/E/498 (Hajnówka). Makatek używano do dekoracji ścian, przede wszystkim w kuchni. Mogły być wykonane różnymi technikami np. wyszywane, dziergane lub malowane. Bywały wielobarwne lub dwukolorowe, wzorzyste lub ozdobione prostym haftem.
2
Skrzynia, lata 30-te XX w.
Skrzynia, lata 30-te XX w.
Skrzynia, lata 30-te XX w.
Nr inw. BMW/E/1892 (Tymianki Bucie). Skrzynia – kuferek, wykonana przez stolarza ze wsi Tymianki Bucie, okuwana, zamykana na zamek. Właściciel w czasie służby wojskowej trzymał w niej swoje rzeczy osobiste. Później kuferek trafił na strych, pełniąc funkcję schowka na bieliznę i buty.

Alkierz

Alkierz był pomieszczeniem, w którym przechowywano ubrania w skrzyniach i kufrach. Służył także starszym domownikom jako sypialnia.

Film "Regionalizmy w budownictwie"

Ciekawostki

Życie wiejskiej rodziny toczyło się w kuchni. To w kuchni gotowano jedzenie, pieczono chleb, to tu przyjmowano gości i tu wykonywano drobne prace gospodarskie.

Stół służył do spożywania świątecznych posiłków, ale też do urządzania na nim domowego ołtarzyka.

Dawniej firanki zawieszane w oknach wiejskich domów wykonywane były z papieru.

Liczba łóżek w chałupie była zazwyczaj mniejsza od liczby osób ją zamieszkujących. Dzieci spały często z rodzicami w jednym łóżku (w nogach).

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu