Jesteś na stronie: Biblioteka szkolna
Główna treść strony

Szkoła z Kalinowa Solek z lat pięćdziesiątych XX w.

Szkoła w Kalinowie Solkach działała do lat 80-tych XX w. Jest to budynek dwukondygnacyjny: na parterze znajdowały się trzy duże pomieszczenia, w których prowadzono lekcje, szatnia i pokój nauczycielski, a na poddaszu – mieszkanie dla nauczycieli.  Obecnie w budynku można oglądać wystawę odtwarzającą wnętrze wiejskiej szkoły z połowy ubiegłego wieku Wiejska szkoła w czasach PRL-u. Przeniesienie do skansenu budynku szkoły było możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

1
Maszyna do pisania
Maszyna do pisania
Maszyna do pisania
Nr inw. BMW/E/13064 (Wasilków). Maszyna do pisania służyła do sporządzania oficjalnych pism i dokumentów. Przy jej pomocy wypełniano świadectwa. Była używana również do produkcji formularzy. Aby otrzymać większą liczbę egzemplarzy druków szkolnych stosowano kalkę kreślarską.
2
Telefon, lata 60 - 80 -te XX w.
Telefon, lata 60 - 80 -te XX w.
Telefon, lata 60 - 80 -te XX w.
Nr inw. BMW/E/12317 (Sosnowe Bagno). Bakelitowy telefon wyprodukowany w 1959 r. w Radomskiej Wytwórni Telefonów. Żeby uzyskać połączenie, trzeba było pokręcić korbką. Wygenerowany w ten sposób impuls elektryczny, zapalał lamkę przy odpowiednim numerze w centrali telefonicznej. Połączenie ze sobą wtyczek odpowiadających danym numerom było zadaniem telefonistki.
3
Inwentarz książek, 16.10.1956 r.
Inwentarz książek, 16.10.1956 r.
Inwentarz książek, 16.10.1956 r.
Nr inw. BMW/A-H/ 2990 (Kalinowo Solki). Brulion zawiera 148 ręcznie paginowanych kart, na których, w formie tabeli, pracownicy biblioteki zapisywali najważniejsze informacje o książkach znajdujących się w wypożyczalni. W brulionie znalazły się 1834 tytuły (wpisy). Był używany do 1982 r.

Biblioteka szkolna

Film "Magazyn pełen skarbów"

Ciekawostki

W latach powojennych obowiązkowym strojem uczniów były mundurki - fartuszki z białym kołnierzem i tarczą na rękawie. Uczeń, który nie był ubrany w mundurek, nie mógł uczestniczyć w lekcjach.

Dziewczęta nie mogły mieć w szkole rozpuszczonych włosów. Chłopcy musieli być krótko ostrzyżeni.

W połowie ubiegłego wieku nie używano jeszcze długopisów. Dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej uczyło się pisać ołówkiem, później używało pióra ze stalówką
Dawniej tornistry były drewniane lub wykonane z twardej skóry. Zapięciem była metalowa sprzączka.

W dawnej wiejskiej szkole nauczyciele budzili respekt, a na lekcjach panowała dyscyplina. Uczeń, który postąpił źle, otrzymywał karę. Najczęściej stosowane kary to: ciąganie za uszy, sadzanie „w kozie”, albo „w oślej ławce”, „łapy”, czyli bicie linijką po wewnętrznej stronie dłoni. Uczniowie musieli też za karę klęczeć z rękami w górze, czasem - na woreczkach z grochem.

Wiejskie dzieci nie zawsze mogły uczęszczać do szkoły. Gdy nadchodził okres prac polowych (np. wykopki, sianokosy), musiały pomagać rodzicom w gospodarstwie. Częste opuszczanie lekcji groziło pozostaniem na drugi rok w tej samej klasie.

W chwilach wolnych od nauki dzieci spędzały w szkole czas organizując sobie zabawy na powietrzu: grały w klasy albo a dwa ognie, bawiły się w chowanego czy podchody, skakały przez skakankę, a zimą - lepiły bałwana i rzucały śnieżkami.

Wszystkie przedmioty zgromadzone w muzeum rejestruje się w ewidencji muzeum -  w księgach inwentarzowych.

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu