Jesteś na stronie: Ekspozycja
Główna treść strony

Leśna Bimbrownia

Kompletnie wyposażona bimbrownia z okolic Gródka, skonfiskowana kilkanaście lat temu przez policjantów.

1
Kadź, początek XXI w.
Kadź, początek XXI w.
Kadź, początek XXI w.
Nr inw. BMW/T/214 (Przechody). Kadź to pojemnik, w którym przez kilka dni „pracował” zacier, na Podlasiu nazywany brahą. Jest to pojemnik najczęściej drewniany, z wnętrzem uszczelnionym stalową blachą. Charakterystyczny dla Podlasia, między innymi terenu Puszczy Knyszyńskiej, jest zacier przygotowany na grubo mielonym życie.
2
Kocioł (piec), początek XXI w.
Kocioł (piec), początek XXI w.
Kocioł (piec), początek XXI w.
Nr inw. BMW/T/219 (Przechody). Szczelny zbiornik, zwany też brażnicą, do którego trafia zacier po osiągnięciu odpowiednich parametrów chemicznych. W kotle jest podgrzewany. Zacier zbożowy, w odróżnieniu od zacieru cukrowego, jest podgrzewany parą. Opary alkoholu ulatujące z kotła przemieszczają się do chłodnic.
3
Chłodnica, początek XXI w..
Chłodnica, początek XXI w..
Chłodnica, początek XXI w..
Nr inw. BMW/T/217 (Przechody). Pojemnik wypełniony zimną wodą, do którego trafiają opary z kotła. W wyniku schłodzenia skraplają się. Po drodze, dzięki specjalnym odstojnikom, opary uwalniane są od różnego rodzaju zanieczyszczeń, szkodliwych substancji zwanych potocznie fuzlami.

Ekspozycja

Wystawa pokazuje tę część podlaskiej tradycji, która przetrwała kilka wieków mimo konieczności ukrywania jej w lasach i kar grożących za nielegalną produkcję alkoholu. Prawdopodobnie obfitość terenów leśnych sprawiła, że bimbrownictwo stało się tak popularne właśnie na Podlasiu.

Film "Leśna bimbrownia"

Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu