Jesteś na stronie: Izba
Główna treść strony

Chałupa z Tymianek Buci z końca XIX w.

Chałupa prezentuje typowy budynek mieszkalny drobnej szlachty zamieszkującej pogranicze podlasko – mazowieckie, utrzymującej się głównie z rolnictwa.

1
Skrzynia wianna, lata 1918-1939.
Skrzynia wianna, lata 1918-1939.
Skrzynia wianna, lata 1918-1939.
Nr inw. BMW/E/1488 (Moczydły Dubiny). Stanowiła wyposażenie panny młodej, które kobieta wnosiła ze sobą do nowego gospodarstwa. Była przedmiotem szczególnym dla matek mających córki na wydaniu, gdyż właśnie one zajmowały się gromadzeniem posagu. W skrzyni przechowywano wiele cennych rzeczy, np. bieliznę, ręczniki, pamiątki rodzinne, kosztowności.
2
Krzesło, koniec przełom XIX i XX w.
Krzesło, koniec przełom XIX i XX w.
Krzesło, koniec przełom XIX i XX w.
Nr inw. BMW/E/ 1106 (Usza Wielka). W XIX-wiecznych chałupach chłopskich do siedzenia służyły zazwyczaj ławy lub stołki. Krzesło było meblem ekskluzywnym. Siadał na nim zazwyczaj gospodarz lub ważni goście.
3
Krucyfiks, II połowa XX w.
Krucyfiks, II połowa XX w.
Krucyfiks, II połowa XX w.
Nr inw. BMW/E/4956 (Stare Krasne). Krzyż z przybitą figurką Jezusa Chrystusa. Przedmiot kultu religijnego ustawiany w świętych kątach, na komodach. Dostępny w powszechnej sprzedaży w sklepach z dewocjonaliami.

Izba

Izba była pokojem gościnnym, to tutaj przyjmowano ważnych gości: księdza podczas kolędy czy kawalera, który starał się o rękę panny. Służyła ona również jako sypialnia panien.

Film "Regionalizmy w budownictwie"

Ciekawostki

Życie wiejskiej rodziny toczyło się w kuchni. To w kuchni gotowano jedzenie, pieczono chleb, to tu przyjmowano gości i tu wykonywano drobne prace gospodarskie.

Stół służył do spożywania świątecznych posiłków, ale też do urządzania na nim domowego ołtarzyka.

Dawniej firanki zawieszane w oknach wiejskich domów wykonywane były z papieru.

Liczba łóżek w chałupie była zazwyczaj mniejsza od liczby osób ją zamieszkujących. Dzieci spały często z rodzicami w jednym łóżku (w nogach).

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu