Jesteś na stronie: Jadalnia
Główna treść strony

Dwór z Bobry Wielkiej

Historia majątku Bobra Wielka ma niemal pięćset lat i sięga czasów, gdy rządzili nim litewscy bojarzy o nazwisku Syruć. Budowniczym modrzewiowego dworu, który możemy podziwiać dzisiaj, był Michał Butowt Andrzejkowicz, gubernator grodzieński i wołyński. Bobra Wielka kilkakrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie, w 1908 roku, znaleźć się w posiadaniu rodziny Tomaszewskich. Pod rządami Tadeusza Tomaszewskiego, zarządzającego majątkiem od 1920 r., majątek rozkwitał na płaszczyźnie ekonomicznej i kulturalnej, stając się ważnym ośrodkiem spotkań ówczesnych elit. Po II wojnie światowej dwór stał się własnością PGR-u, a w 1984 roku trafił do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Obecnie w jego wnętrzach można oglądać: Wystawę wnętrz dworskich i  Sztukę Ludową Podlasia. Dwór został zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

 

1
Portret, 1940 r.
Portret, 1940 r.
Portret, 1940 r.
Nr inw. BMW/E/1150 (Sokółka). Portret Tadeusza Tomaszewskiego (1887-1977 r.) ostatniego właściciela Bobry Wielkiej wykonany techniką akwarelową na szkicu ołówkowym w 1940 r. przez jego brata Wacława Tomaszewskiego. Autor obrazu był znanym architektem. Zaprojektował m.in. Akademię Morską oraz dworzec kolejowy w Gdyni.
2
Sekretarzyk, XIX w.
Sekretarzyk, XIX w.
Sekretarzyk, XIX w.
Nr inw. BMW/E/1190 (Wysokie). Oryginalny mebel pochodzący z dworu z Bobry Wielkiej, jedyny, który przetrwał do dzisiaj. Służył do pisania, przechowywania korespondencji i podręcznych drobiazgów.
3
Żyrandol, XX w.
Żyrandol, XX w.
Żyrandol, XX w.
Nr inw. BMW/E/1336 (Warszawa). Sześcioramienna, mosiężna lampa sufitowa z trzonem zakończonym u góry orłem w koronie. Współcześnie w żyrandolu zainstalowana jest instalacja elektryczna.
4
Samowar, XX w.
Samowar, XX w.
Samowar, XX w.
Nr inw. BMW/E/2013 (woj. podlaskie). Cieszące się kiedyś dużą popularnością, tradycyjne urządzenie służące do parzenia herbaty. Samowar przypomina wyglądem kociołek, do którego przytwierdzono kranik. To wynalazek rosyjski, używająca go ludność często nazywała herbatę „czajem”. W domach zajmował honorowe miejsce i był nieodłącznym elementem spotkań towarzyskich.

Jadalnia

Obszerne, jasne pomieszczenie gdzie toczyło się życie mieszkańców dworu. Wyposażenie wnętrza stanowią meble i pamiątki z lat 20-tych XX wieku, czasów największej świetności majątku Bobra Wielka.

Film "Sztuka Ludowa Podlasia"

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu