Jesteś na stronie: Kancelaria
Główna treść strony

Dwór z Bobry Wielkiej

Historia majątku Bobra Wielka ma niemal pięćset lat i sięga czasów, gdy rządzili nim litewscy bojarzy o nazwisku Syruć. Budowniczym modrzewiowego dworu, który możemy podziwiać dzisiaj, był Michał Butowt Andrzejkowicz, gubernator grodzieński i wołyński. Bobra Wielka kilkakrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie, w 1908 roku, znaleźć się w posiadaniu rodziny Tomaszewskich. Pod rządami Tadeusza Tomaszewskiego, zarządzającego majątkiem od 1920 r., majątek rozkwitał na płaszczyźnie ekonomicznej i kulturalnej, stając się ważnym ośrodkiem spotkań ówczesnych elit. Po II wojnie światowej dwór stał się własnością PGR-u, a w 1984 roku trafił do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Obecnie w jego wnętrzach można oglądać: Wystawę wnętrz dworskich i  Sztukę Ludową Podlasia. Dwór został zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

 

1
Zestaw biurkowy - 2 kałamarze, suszka, XX w.
Zestaw biurkowy - 2 kałamarze, suszka, XX w.
Zestaw biurkowy - 2 kałamarze, suszka, XX w.
Nr inw. BMW/E/2012 (woj. podlaskie). Zestaw biurowy, na który składają się: prostokątna podstawa z szarego kamienia, z ozdobnym uchwytem w kształcie podkowy i umieszczone na niej dwa szklane kałamarze oraz suszka. Suszka była używana do zbierania nadmiaru atramentu z papieru.
2
Przyrząd do zdejmowania butów, I poł. XX w.
Przyrząd do zdejmowania butów, I poł. XX w.
Przyrząd do zdejmowania butów, I poł. XX w.
Nr.inw. BMW/E/5269 (Białystok). Przyrząd do zdejmowania butów (nazwa gwarowa „piesek"). Służył do zdejmowania butów z cholewami. To deska z wycięciem w kształcie litery „U”, w który wkładano obcas. Drugą nogą naciskano deskę i w ten sposób zdejmowano but. Przedmiot używany do końca lat pięćdziesiątych XX w.
3
Barometr, przełom XIX i XX w.
Barometr, przełom XIX i XX w.
Barometr, przełom XIX i XX w.
Nr inw. PMKL/273 (kraj powstania Francja). Drewniany barometr sprężynowy składający się z dwóch wskazówek i metalowej tarczy, z podziałką i opisem w języku francuskim, wyposażony w termometr spirytusowy, bogato zdobiony motywami roślinnymi.

Kancelaria

Pomieszczenie z odrębnym wejściem, w którym właściciel majątku zajmował się sprawami związanymi z administracją i zarządzaniem.

Film "Sztuka Ludowa Podlasia"

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu