Jesteś na stronie: Kuchnia
Główna treść strony

Chałupa z Tymianek Buci z końca XIX w.

Chałupa prezentuje typowy budynek mieszkalny drobnej szlachty zamieszkującej pogranicze podlasko – mazowieckie, utrzymującej się głównie z rolnictwa.

1
Szafka na budzik, I poł. XX w.
Szafka na budzik, I poł. XX w.
Szafka na budzik, I poł. XX w.
Nr inw. BMW/E/1194 (Tymianki Bucie). Pięknie zdobiona, drewniana szafka pełniła nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim ochronną. Budzik był często jednym z najcenniejszych przedmiotów w domu.
2
Żelazko, początek XX w.
Żelazko, początek XX w.
Żelazko, początek XX w.
Nr inw. BMW/E/2305 (Tymianki Skóry). Żelazko na węgiel drzewny złożone z żeliwnego korpusu i uchwytu, z drewnianą, walcowatą rączką. Nad stopą jest miejsce na małe palenisko, gdzie umieszczano żarzące się kawałki węgla. Dzięki temu żelazko mogło dłużej utrzymywać ciepło.
3
Kołyska, początek XX w.
Kołyska, początek XX w.
Kołyska, początek XX w.
Nr inw. BMW/E/6404 (Rudka). Wiklinowa, podwieszana kołyska. Przymocowana sznurem do sufitu nie zajmowała miejsca w izbie, a przy tym chroniła dziecko przed biegającymi po domu zwierzętami. W nocy łatwo można ją było rozbujać bez wstawania z łóżka, a w ciągu dnia - bez odrywania się od pracy.
4
Stępka, 1914 r.
Stępka, 1914 r.
Stępka, 1914 r.
Nr inw. BMW/E/3758 (Augustynka). Stępka to dawne naczynie do rozdrabniania soli. Jeszcze w XIX wieku sól sprzedawana była w kawałkach odłupanych z dużych brył, dlatego przed użyciem trzeba było ją pokruszyć przy pomocy stępki. Do rozdrabniania bryłek soli służył tłuczek, który mógł być drewniany lub metalowy.

Kuchnia

Film "Regionalizmy w budownictwie"

Ciekawostki

Życie wiejskiej rodziny toczyło się w kuchni. To w kuchni gotowano jedzenie, pieczono chleb, to tu przyjmowano gości i tu wykonywano drobne prace gospodarskie.

Stół służył do spożywania świątecznych posiłków, ale też do urządzania na nim domowego ołtarzyka.

Dawniej firanki zawieszane w oknach wiejskich domów wykonywane były z papieru.

Liczba łóżek w chałupie była zazwyczaj mniejsza od liczby osób ją zamieszkujących. Dzieci spały często z rodzicami w jednym łóżku (w nogach).

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu