Jesteś na stronie: Sala lekcyjna
Główna treść strony

Szkoła z Kalinowa Solek z lat pięćdziesiątych XX w.

Szkoła w Kalinowie Solkach działała do lat 80-tych XX w. Jest to budynek dwukondygnacyjny: na parterze znajdowały się trzy duże pomieszczenia, w których prowadzono lekcje, szatnia i pokój nauczycielski, a na poddaszu – mieszkanie dla nauczycieli.  Obecnie w budynku można oglądać wystawę odtwarzającą wnętrze wiejskiej szkoły z połowy ubiegłego wieku Wiejska szkoła w czasach PRL-u. Przeniesienie do skansenu budynku szkoły było możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

1
Obsadka ze stalówką, lata 50-te XX w.
Obsadka ze stalówką, lata 50-te XX w.
Obsadka ze stalówką, lata 50-te XX w.
Nr inw. BMW/E/8206 (Topczykały). Stalówki zastąpiły, używane do pisania wcześniej, gęsie pióra. Były wykonywane ze stalowej blaszki wygiętej w kształcie rurki. Stalówkę przymocowaną do uchwytu zwanego obsadką moczyło się w atramencie znajdującym się w kałamarzu. Piórem ze stalówką pisano do lat 60-tych XX w.
2
Tornister (ramiec), początek XX w.
Tornister (ramiec), początek XX w.
Tornister (ramiec), początek XX w.
Nr inw. BMW/E/679 (Topczykały). Drewniany pojemnik do noszenia podręczników i zeszytów szkolnych. Używany do lat 50-tych XX wieku.
3
Liczydło, okres międzywojenny
Liczydło, okres międzywojenny
Liczydło, okres międzywojenny
Nr inw. BMW/E/2879 (Łuniewo Wielkie). Zbudowane z prostokątnej, drewnianej ramy, w której poprzecznie umieszczono 11 drutów z ruchomymi gałkami. Liczydło służyło do nauki rachunków.

Sala lekcyjna

Film "Magazyn pełen skarbów"

Ciekawostki

W latach powojennych obowiązkowym strojem uczniów były mundurki - fartuszki z białym kołnierzem i tarczą na rękawie. Uczeń, który nie był ubrany w mundurek, nie mógł uczestniczyć w lekcjach.

Dziewczęta nie mogły mieć w szkole rozpuszczonych włosów. Chłopcy musieli być krótko ostrzyżeni.

W połowie ubiegłego wieku nie używano jeszcze długopisów. Dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej uczyło się pisać ołówkiem, później używało pióra ze stalówką
Dawniej tornistry były drewniane lub wykonane z twardej skóry. Zapięciem była metalowa sprzączka.

W dawnej wiejskiej szkole nauczyciele budzili respekt, a na lekcjach panowała dyscyplina. Uczeń, który postąpił źle, otrzymywał karę. Najczęściej stosowane kary to: ciąganie za uszy, sadzanie „w kozie”, albo „w oślej ławce”, „łapy”, czyli bicie linijką po wewnętrznej stronie dłoni. Uczniowie musieli też za karę klęczeć z rękami w górze, czasem - na woreczkach z grochem.

Wiejskie dzieci nie zawsze mogły uczęszczać do szkoły. Gdy nadchodził okres prac polowych (np. wykopki, sianokosy), musiały pomagać rodzicom w gospodarstwie. Częste opuszczanie lekcji groziło pozostaniem na drugi rok w tej samej klasie.

W chwilach wolnych od nauki dzieci spędzały w szkole czas organizując sobie zabawy na powietrzu: grały w klasy albo a dwa ognie, bawiły się w chowanego czy podchody, skakały przez skakankę, a zimą - lepiły bałwana i rzucały śnieżkami.

Wszystkie przedmioty zgromadzone w muzeum rejestruje się w ewidencji muzeum -  w księgach inwentarzowych.

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu