Jesteś na stronie: Salon
Główna treść strony

Dwór z Bobry Wielkiej

Historia majątku Bobra Wielka ma niemal pięćset lat i sięga czasów, gdy rządzili nim litewscy bojarzy o nazwisku Syruć. Budowniczym modrzewiowego dworu, który możemy podziwiać dzisiaj, był Michał Butowt Andrzejkowicz, gubernator grodzieński i wołyński. Bobra Wielka kilkakrotnie zmieniała właścicieli by ostatecznie, w 1908 roku, znaleźć się w posiadaniu rodziny Tomaszewskich. Pod rządami Tadeusza Tomaszewskiego, zarządzającego majątkiem od 1920 r., majątek rozkwitał na płaszczyźnie ekonomicznej i kulturalnej, stając się ważnym ośrodkiem spotkań ówczesnych elit. Po II wojnie światowej dwór stał się własnością PGR-u, a w 1984 roku trafił do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Obecnie w jego wnętrzach można oglądać: Wystawę wnętrz dworskich i  Sztukę Ludową Podlasia. Dwór został zmodernizowany dzięki dofinansowaniu z regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

 

1
Tamborek, I poł. XX w.
Tamborek, I poł. XX w.
Tamborek, I poł. XX w.
Nr. inw. BMW/E/6161 (Wojny Izdebnik). Kółko do haftowania, złożone z dwóch nakładanych na siebie drewnianych obręczy, które przytrzymują napięty na nich materiał.
2
Cukiernica, 1851-1859.
Cukiernica, 1851-1859.
Cukiernica, 1851-1859.
Nr inw. PMKL/E/523. Cukiernica wykonana w fabryce wyrobów platerowanych, założonej w 1824 roku w Warszawie przez Alfonsa i Józefa Fragetów. Wykonana z mosiądzu, a następnie posrebrzona, zamykana na kluczyk. Sygnowana na dnie: "WARSZAWA FRAGET PLAQUE" i "N" – dla oznaczenia przedmiotu wykonanego z tzw. nowego srebra czyli stopu miedzi z cynkiem i niklem oraz "3", co oznacza srebro próby "3".
3
Nożyczki do objaśniania świec, II poł. XIX w.
Nożyczki do objaśniania świec, II poł. XIX w.
Nożyczki do objaśniania świec, II poł. XIX w.
PMKL/E/532 (Białystok). Nożyce używane były do skracania knotów rozpalonych świec, tak by nie kopciły i równo się wypalały. Nożyce wyszły z użycia w końcu XIX w.

Salon

Pomieszczenie reprezentacyjne, w którym najbardziej charakterystycznym elementem wystroju jest komplet czeczotowych mebli. Drewno czeczotowe pozyskiwane jest ze zdeformowanych pni brzóz, na których pojawiły się zgrubienia. Słoje drewna ulegają deformacji, tworząc niepowtarzalny, wysoko ceniony w stolarstwie wzór.

Film "Sztuka Ludowa Podlasia"

Zrób to sam

Zadania do wykonania
Pobierz (PDF)

Nauczyciel

Materiały edykacyjne
Pobierz (PDF)
Dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu